Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A különféle kötözőanyagok a mindennapjaink részévé váltak. Hiányukban az élet számtalan területén nehézségeink adódnának.

A Bükki Nemzeti Park munkatársai szerint a probléma az, hogy amikor feleslegessé válnak, gyakran újrahasznosítás nélkül, vagy a szemétlerakó telepek elkerülésével, közvetlenül visszakerülnek a természetbe. A természet körforgásába így újra bekerülő madzagdarabokra az élőlények egy része könnyen hozzáférhető és jól felhasználható alapanyagként tekint.

 

Egy ilyen esetet dokumentáltak a nemzeti park munkatársai néhány nappal ezelőtt Miskolcon, az Avas Városrészben, ahol egy kirepülés előtt álló sarlósfecske-fiókát ejtett foglyul a fészekbe hordott kenderfonat. „Érdekesség”, hogy a sérülést okozó fonat fészekbe kerülése nem a sarlósfecske szülőknek, hanem a korábban ugyanabban a fészekben költő házi verebeknek köszönhető.

A sarlósfecske-fióka, a kenderfonat és a fonattal kihúzott fészekanyag

Így történhetett, hogy az egyik sarlósfecske-fióka lábára rövid idővel a tojásból való kibújás után rátekeredett a verébfészekbe épített fonat. A láb természetes növekedésének köszönhetően ez később, a kirepülés idejére szinte teljesen elszorította a lábfej vérkeringését és megakadályozta a fiókát abban is, hogy a költőüreget elhagyhassa.

Az avasi sarlósfecske-fióka a kenderfonat fogságában, a negyedik emeleten

„A sarlósfecske fióka persze még így is szerencsésnek mondhatja magát –írja beszámolójában Észöl Tibor természetvédelmi őr. – Szerencséje volt, mert az épület árnyékos oldalán került fogságba, nem pedig a tűző napon, de szerencséje volt azért is, mert megmaradt egészséges lábával képes volt megkapaszkodni a homlokzaton, így nem a madzag végén vergődve várta a segítséget és persze végül, de nem utolsósorban szerencséje volt azért is, mert egy kedves hölgy felfigyelt arra, hogy bajban van és azonnal értesítette Igazgatóságunkat. Tettével életet mentett, amiért ezúton is köszönet illeti meg!” 

A sarlósfecske Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
A házi veréb az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős állatfajnak számít, pénzben kifejezett értéke pedig megegyezik a sarlósfecske természetvédelmi értékével, azaz ugyancsak 25 000 Ft.

/Fotók: Ézsöl Tibor, Tóthné Bányácski Tünde/