Régi Műcsarnok néven is ismert főépületének frissen restaurált Lotz-freskói mellett klasszikus és kortárs műalkotásokkal, valamint dokumentumokkal várja a közönséget február 16-tól a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) Térfoglalások – A Régi Műcsarnok történetei című kiállítása.

Fennállásának 150. évfordulóját az egyetem az egész tanévet átívelő, nagyszabású MKE150 programsorozattal ünnepli. Az MKE150 fő pillére az a reprezentatív kiállítás-sorozat, melynek harmadik, utolsó nagy állomása a Térfoglalások című tárlat az épület Barcsay-termében.

 Sok féle kiállításelemmel találkozhat a közönség a tárlaton

A Térfoglalások kiállítás archív hang- és képanyagokkal: különleges régi dokumentumokkal, fotókkal, építészeti tervrajzokkal, műtárgyakkal idézi fel a Régi Műcsarnok szalontárlatainak hangulatát, de a századfordulós kabaré miliőjébe is belefeledkezhetnek a látogatók.
A tárlaton az archív anyagokat modern és kortárs alkotások is kiegészítik.

Restaurációra volt szükég

A Térfoglalások kiállítás fókuszában a frissen restaurált Lotz-freskók állnak. A mennyezetet díszítő alkotások restaurálása 2021 végén fejeződött be, ugyanekkor újult meg az épület díszes előcsarnoka, aulája, lépcsőháza és rektori folyosója is. A felújítási projektet széleskörű kutatás előzte meg, melynek célja az volt, hogy az évtizedek alatt súlyosan roncsolódott Lotz-faliképegyüttes és az épületrész neoreneszánsz belső terei visszanyerhessék eredeti pompájukat. A restaurálás során az épületrész díszítőfestése mellett a fa, üveg, fém és kő épületelemek is megújultak.

A tárlatot március 19-ig tekinthetik meg az érdeklődők

A tárlat bemutatja a freskók előtörténetét, festményváltozatait, valamint egy válogatást is az MKE művészeti gyűjteményének Lotz-kollekciójából. Az archív anyagot az egyetem volt és jelenlegi tanárainak és diákjainak a Lotz-allegóriákhoz kapcsolódó munkái egészítik ki.
A március 19-ig látogatható kiállításra az egyetem szombatonként tárlatvezetéseket is tervez.

 

 

Kép: pinterest