Lassan egy hét telt el azóta, hogy az iskolákban az okostelefonok leadásával indul a reggel. Az intézkedés megosztotta a társadalmat, és talán nem meglepő, de azok vannak többségben, akik ellenzik a döntést. De lássuk, mit mutatnak a számok.
A 16-59 éves társadalom kiemelkedő aránya, 96%-a hallott már az iskolai mobiltelefon-leadást kötelezővé tévő kormányrendeletről legalább szalagcímek szintjén, ezen belül 60% állítja, hogy a részletekkel is tisztában van, áll az Opinio közleményében.
A rendelettel kapcsolatban összességében megosztott a társadalom, de inkább az ellenzők vannak többségben 43-31%-os arányban, míg egy további 26% semleges álláspontot képvisel a kérdésben. A kistelepüléseken azonban jelentősen magasabb a rendelet támogatottsága, itt a válaszadók 47%-a ért egyet inkább, vagy teljes mértékben az intézkedésekkel.
A legszélesebb körben elfogadott megfontolás az iskolákra és tanárokra nehezedő adminisztratív teher (52%), de sokan azt is aggályosnak látják (46%), hogy a diákok kevésbé fogják tudni igénybe venni az okoseszközöket a tanulásban hasznos célokra. A rendelet mellett szóló érvek közül a diákok társasági életére gyakorolt pozitív hatással értenek egyet a legtöbben (41%). A rendelet által közvetlenül érintett korosztály (16-19 évesek) sokkal fogékonyabb a kontra-érvekre, 60% fölötti egyetértés aránnyal.
A Madách Imre gimnázium igazgatójának kirúgásáról is jól értesült a többség, bár itt már van egy 20%-os réteg, akikhez nem jutottak el ennek az eseménynek a hírei.
Saját gyermekük esetén a szűk többség (53%) középutas álláspontot képvisel(ne): ha az iskolában nem tartatják be szigorúan a szabályokat és van mozgástér, akkor azt tanácsolná, hogy maradjon a gyermeknél a mobil. 38% ellenben minden körülmények között a szabályok betartására buzdítaná a gyermekét és csak 8% tanácsolná a nyílt ellenszegülést.
Az adatokat az Opinio gyűjtötte össze szeptember 3. és 5. között mobiltelefonos applikáció segítségével, 1000 fő megkérdezésével. Az eredmények reprezentatívak az ország 16-59 éves lakosságára nem, korcsoport, iskolai végzettség, településtípus és magyarországi régió tekintetében.
Fotó: Pixabay