Amely egyben az új egyházi év és a karácsonyi ünnepkör kezdete is. A karácsonyig tartó 4 hetes várakozás ráhangolódás az ünnepre, és középpontjában a böjt, a bűnbánat és a jócselekedetek állnak.
Az adventi koszorún ma a hitet szimbolizáló gyertyát gyújtjuk meg
Advent jelentése: eljövetel, az „Úr eljövetele” kifejezésből ered. Advent a Karácsonyt, azaz Jézus születésének napját (december 25.) megelőző negyedik vasárnappal kezdődik.
Az adventhez kapcsolódó szokások egyike az adventi koszorú.
Piros gyertyát kaptak a hétköznapok és fehér gyertyát a vasárnapok. A szekérkereket felváltotta egy kisebb fonott fenyőkoszorú, a gyertyák száma pedig négyre csökkent, amit a Karácsony előtti négy vasárnapon gyújtottak meg.
ELSŐ ADVENTI GYERTYA – A HIT
A hozzá kapcsolódó személyek Ádám és Éva. Az első emberek a Földön, akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást és az ebben való hit fontosságát.
MÁSODIK ADVENTI GYERTYA – A REMÉNY
A zsidó nép szimbóluma, akiknek Isten megígérte, hogy tőlük származik majd a Messiás, az emberiség reménye.
HARMADIK ADVENTI GYERTYA – AZ ÖRÖM
Szűz Máriát jelképezi, aki Fiút szült az emberiség örömére. A harmadik gyertya lett az öröm jelképe, különlegességét mutatja a rózsaszín színe is.
NEGYEDIK ADVENTI GYERTYA – A SZERETET
Keresztelő Szent Jánosra utal, aki szeretettel hirdette Jézus eljövetelét és a szeretet segítségével építette az utat az emberek szívéhez.
(forrás: meselang.hu/fotó: pixabay)