Amely egyben az új egyházi év és a karácsonyi ünnepkör kezdete is. A karácsonyig tartó 4 hetes várakozás ráhangolódás az ünnepre, és középpontjában a böjt, a bűnbánat és a jócselekedetek állnak.

Az adventi koszorún ma a hitet szimbolizáló gyertyát gyújtjuk meg

Advent jelentése: eljövetel, az „Úr eljövetele” kifejezésből ered. Advent a Karácsonyt, azaz Jézus születésének napját (december 25.) megelőző negyedik vasárnappal kezdődik.  

Az adventhez kapcsolódó szokások egyike az adventi koszorú. 

Johann Heinrich Wichern, német evangélikus lelkész készítette az első adventi koszorút az általa alapított gyermekotthonban, 1839-ben. Az otthon egyik termében egy örökzöldekkel feldíszített szekérkereket lógatott fel a plafonra, melyre 24 gyertyát helyezett el. 

Piros gyertyát kaptak a hétköznapok és fehér gyertyát a vasárnapok. A szekérkereket felváltotta egy kisebb fonott fenyőkoszorú, a gyertyák száma pedig négyre csökkent, amit a Karácsony előtti négy vasárnapon gyújtottak meg. 

ELSŐ ADVENTI GYERTYA – A HIT

A hozzá kapcsolódó személyek Ádám és Éva. Az első emberek a Földön, akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást és az ebben való hit fontosságát.  

MÁSODIK ADVENTI GYERTYA – A REMÉNY

A zsidó nép szimbóluma, akiknek Isten megígérte, hogy tőlük származik majd a Messiás, az emberiség reménye. 

HARMADIK ADVENTI GYERTYA – AZ ÖRÖM

Szűz Máriát jelképezi, aki Fiút szült az emberiség örömére. A harmadik gyertya lett az öröm jelképe, különlegességét mutatja a rózsaszín színe is.

NEGYEDIK ADVENTI GYERTYA – A SZERETET

Keresztelő Szent Jánosra utal, aki szeretettel hirdette Jézus eljövetelét és a szeretet segítségével építette az utat az emberek szívéhez. 

(forrás: meselang.hu/fotó: pixabay)