Mi történik, ha betiltják a TikTok alkalmazást?

A TikTok India egyik legnépszerűbb alkalmazása volt – egészen 2020-ig, amíg be nem tiltották. Ez egy lecke arra vonatkozóan, hogy mi történhet, ha az Egyesült Államokban betiltják.

 

Négy évvel ezelőtt India volt a TikTok legnagyobb piaca. Az alkalmazás 200 milliós felhasználói bázissal, virágzó szubkultúrákkal és olykor életet megváltoztató lehetőségekkel büszkélkedhet az alkotók és befolyásolók számára. A TikTok megállíthatatlannak tűnt – egészen addig, amíg az India és Kína közötti határon forrongó feszültség halálos erőszakba nem torkollott.

 

A határharc után az indiai kormány 2020. június 29-én betiltotta az alkalmazást . 

 

Szinte egyik napról a másikra eltűnt a TikTok. De az indiai TikTok fiókjai és videói még mindig online vannak, lefagyva az időben.

 

Bizonyos szempontból betekintést nyújthat abba, hogy mi lehet a láthatáron az Egyesült Államokban.

 

2024 áprilisában Joe Biden elnök aláírt egy törvényjavaslatot, amely végső soron kitilthatja a TikTok-ot az Egyesült Államokból , ami új fejezetet jelent az évek óta tartó fenyegetés és a megbukott törvénykezés után.

A törvény előírja a TikTok-ot, a ByteDance-t birtokló vállalatnak, hogy a következő kilenc hónapon belül eladja részesedését az alkalmazásban, további három hónapos türelmi idővel, ellenkező esetben potenciális kitiltással kell szembenéznie az országban. A ByteDance szerint nem áll szándékában eladni a közösségi média platformot, de december 6-án az Egyesült Államok szövetségi fellebbviteli bírósága elutasította a cég törvény megsemmisítésére tett ajánlatát.

A platform a tervek szerint január 29-én válik elérhetetlenné, bár egyes megfigyelők arra számítanak, hogy az ügy az Egyesült Államok legfelsőbb hatósága, a Legfelsőbb Bíróság elé kerül.

Az alkalmazás azért volt különleges jelenség, mert algoritmusa lehetőségeket adott a vidéki indiai felhasználóknak , akik képesek voltak közönséget találni, és még a híresség státuszát is el tudták érni, ami más alkalmazásokban nem volt lehetséges.

"Először demokratizálta a tartalomkészítést" – mondja Prasanto K Roy újdelhi technológiai író és elemző. "Sok ilyen vidéki embert kezdtünk látni a társadalmi-gazdasági ranglétrán meglehetősen alacsonyan, akik soha nem álmodnának arról, hogy követőket szerezzenek, vagy pénzt keressenek rajta. A TikTok felfedező algoritmusa pedig eljuttatná azokat a felhasználókhoz, akik látni akarták A hiperlokális videók tekintetében semmi sem volt ehhez hasonló."

 

Amikor Indiában a TikTok offline állapotba került, a kormány ezzel együtt 58 másik kínai alkalmazást is betiltott

 

A TikTok hasonló kulturális jelentőséggel bír az Egyesült Államokban, ahol a niche közösségek virágoznak, és számtalan kis alkotó és vállalkozás alapozza megélhetését az alkalmazás köré.

Ez egyfajta siker, amely kevésbé jellemző más közösségi média platformokon. Az Instagram például általában inkább a nagy követőkkel rendelkező fiókok tartalmainak fogyasztására van hangolva, míg a TikTok nagyobb hangsúlyt fektet a rendszeres felhasználók posztolásra való ösztönzésére.

Amikor Indiában a TikTok offline állapotba került, a kormány ezzel együtt 58 másik kínai alkalmazást is betiltott , köztük néhányat, amelyek jelenleg egyre népszerűbbek az Egyesült Államokban, például a Shein divatbevásárló alkalmazást. Az évek múlásával India több mint száz kínai alkalmazást betiltott, bár a tárgyalások során a közelmúltban újra elérhetővé vált a Shein indiai verziója.

Ugyanez történhet az USA-ban is. Az új törvény precedenst teremt, és mechanizmust hoz létre az amerikai kormány számára, hogy megszabaduljon más kínai alkalmazásoktól. A politikusok TikTokkal kapcsolatos adatvédelmi és nemzetbiztonsági aggályai számos más vállalatra is vonatkozhatnak.

És ha egy népszerű alkalmazást eltávolítanak, mások megpróbálhatják pótolni a hiányt.

 "Amint a TikTok betiltásra került, több milliárd dolláros lehetőség nyílt meg" – mondja Nikhil Pahwa, indiai technológiapolitikai elemző és a MediaNama híroldal alapítója . "Több indiai start-up indult vagy váltott, hogy betöltse a hiányt."

Forrás: BBC

Borító: Pixabay