Kínai tudósok olyan mozgó, mágneses, nyálkaszerű masszát hoztak létre, ami képes kisebb tárgyak körbevételére, öngyógyítására és deformációjára, akár szűk helyeken is.

Az undorító, már-már gyomorforgató kinézettel rendelkező robotürülék kiváló elektromos vezető, és elektródák összekapcsolására egyaránt használhatják – állítják alkotói, a Hongkongi Kínai Egyetem mérnökei, akik az Advanced Functional Materials tudományos folyóiratban tették közzé különleges alkotásukról szóló tanulmányukat.
A sötét színű mágneses nyálkahalmazt a tudósok az 1997-es Flubber – A szórakozott professzor című sci-fi filmben szereplő zöld lényhez hasonlították, amely ugyanúgy képes volt magától mozogni, hiszen saját tudattal rendelkezett.
Természetesen a robotszéklet esetében utóbbiról szó sincs, ám így is figyelemre méltó, mennyire aktív – többek között például forog, pörög, el tud kapni különböző tárgyakat, és akár O és C alakot is felvesz, ha éppen arra ingerlik.

A fekete ürülékszerű géldarab viszkoelasztikus tulajdonsággal bír, ami azt jelenti, hogy néha szilárd, míg néha folyékony anyagként viselkedik, ez pedig nem véletlen, hiszen polivinil-alkohol nevű polimer, tisztítószerekben széles körben használt bórax, illetve neodímium mágnes keverékéből áll.
Bár a kutatóknak nincsenek konkrét céljai arra nézve, hogy a robotszékletet orvosi környezetben teszteljék, elképzelésük szerint a nyálka hasznos lehet akkor, ha például valaki lenyelt egy kis méretű elemet, a mérgező anyagok kiszivárgása ellen ugyanis az intelligens defekátum képes védőbevonatot kialakítani, gyors alakváltoztatási képességének köszönhetően pedig még a legszűkebb réseken is befér, így az sem okozhat gondot neki, hogy feljusson a tápcsatornába a végbélnyíláson keresztül.
Hányingerkeltő küllemétől sem kell tartanunk, ugyanis különféle pigmentekkel és festékekkel elérhető, hogy a fekete és barna szín helyett sokkal rikítóbb árnyalatokban pompázzon, bár megjelenése még így sem lesz tökéletes.

Íme egy videó a kakiról: