Elkezdődött a jégkármérséklő rendszer (Jéger) védekezési időszaka 2022. április 15-én.
A NAK által kiépített rendszer 2018-ban kezdte meg a működését, az idei lesz az ötödik szezon. Az 2022. április 15-én megkezdett riasztási időszak 2022. szeptember 30-ig tart. A közel fél év alatt a jégkármérséklő rendszer a megye 80 pontjáról juttat párologtatásos módszerrel acetonos ezüst-jodidot a felhőkbe, megakadályozva ezzel a nagyobb méretű jégkristályok kialakulását. Így a Jéger országos szinten minden évben több milliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban. De haszna a lakossági, ipari, állami létesítmények, ingatlanok és ingóságok védelmében is számottevő. Az eredményességben nagy szerepe van a hozzáértő generátorkezelőknek, akik többségében maguk is gazdálkodók és önként vállalták a feladatot. Munkájuk nagyon fontos a rendszer üzemeltetésében: mindig elérhetők, optimálisan használják fel a hatóanyagokat, rendszeresen és szakszerűen végzik el a karbantartást, valamint a riasztási üzenetre azonnal reagálnak. A Jéger hatékonysága ugyanis csak akkor maximális, ha minden érintett generátort időben bekapcsolnak az arra kijelölt emberek.
A rendszer működtetésének finanszírozásához a Kárenyhítési Alapból évi legfeljebb 1,5 milliárd forintot biztosít az Agrárminisztérium, amely emellett adatszolgáltatással támogatja az elemzéseket, valamint koordinálja az együttműködést az érintett társszervezetekkel.
A jégkármérséklő rendszerben országosan 986 talajgenerátor üzemel – 219 automata és 767 manuális. Ebből Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 25 automata és 55 manuális – összesen 80 – gép áll rendelkezésre. Ezeket egymástól 10 km-re telepítették, egy 10×10 kilométeres rácsháló metszéspontjaiban, lefedve ezzel a teljes megye területét. Működtetésükben jelentős szerepe van az ország négy régiójában működésbe állított egy-egy diszpécserközpontnak, ahonnan a jégveréssel fenyegető viharfelhők érkezése előtt értesítik a talajgenerátorok kezelőit, hogy indítsák be a generátorokat. Az automata generátorokat pedig számítógépes paranccsal, távolról helyezik működésbe. Ez a védekezés Európában teljesen egyedülálló, hiszen csak Magyarországon működik olyan rendszer, ami az ország teljes területét képes védeni.
Szélsőséges időjárás tekintetében megyénk az egyik legérintettebb. Ezt a rendszer statisztikája is alátámasztja. A bekapcsolási adataink ugyanis meghaladják az országos átlagot: tavaly összesen 23.104 órát voltak bekapcsolva a gépek, tehát generátoronként átlagosan 289 órát. Ez az országos átlaghoz képest azt jelenti, hogy 2021-ben 140%-on működtek a gépeink.
„A meteorológiai modellszámítások szerint a szélsőséges időjárási események gyakoribbá válása várható a jövőben. Az ezek elleni védekezés szerepe felértékelődik. A klímaváltozás által leginkább sújtott gazdasági terület a mezőgazdaság, amely elsődleges forrása a lakosság biztonságos és minőségi élelmiszer ellátásának. A jégkármérséklő-rendszer kiépítése és sikeres működtetése az egyik legnagyobb eredménye az agrárkamara elmúlt négy évi munkájának.” – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Taskó József, a NAK megyei elnöke, hozzátéve, hogy hasonló eredményekhez összefogásra van szükség a gazdák és az ő közös, agrárkamarai érdekképviseletük között. Ezt május 20-án, a kamarai választásokon erősíthetik meg a gazdálkodók.