Sajnálatos módon a mindnyájunk ismert okok miatt arra kényszerülünk ezekben a vészterhes időkben, hogy ha tehetjük, ne mozduljunk ki otthonról.
Mit is lehet otthon csinálni a rengeteg szabadidőnkkel? Igen, nézzünk filmeket! És mi is lehetne a legjobb téma, mint a vírusfertőzéssel kapcsolatos filmek, legyünk stílusosak.
Természetesen ezek a filmek mind fikciók, ne úgy álljunk hozzájuk, mint egyfajta dokumentum vagy oktatófilmhez. Bűnös élvezetek, semmi több.
Kezdjük egy igazán klasszikussal, a Végtelen történet és a Tengeralattjáró német kultrendezője, Wolfgang Petersen talán legismertebb alkotásával:
Vírus /Outbreak/ amerikai katasztrófa film, 127 perc, 1995
Sam Daniels ezredes halálos vírust tanulmányoz Afrikában, amely az egyik faluban szinte teljesen kiirtotta a lakosságot. A vírus veszélyesebb, mint a pestis és könnyebben fertőz, mint a nátha. Sam rádöbben, hogy a fertőzés eljuthat az Egyesült Államokba és 48 órán belül megfertőzheti az egész országot. Gyanúja beigazolódik, egy amerikai kisvárosban több ember is szörnyű kínok közt hal meg. A sereg karantént von a város köré, míg Sam volt feleségével a vírus ellenszerét keresik. Azonban váratlanul felettese kizárja az ügyből. Sam hamarosan kénytelen rádöbbenni, hogy a vírust az amerikai hadsereg fejlesztette ki és le akarja bombázni a várost, hogy így fékezze meg a mutálódott vírust, s hogy eltussolhassa az ügyet.
Ki ne látta volna ezt a sztárparádét felvonultató alkotást? Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Cuba Gooding Jr., Donald Sutherland – hogy csak a legnagyobbakat említsem. De mindnyájan emlékszünk az egész kalamajkát elindító Patrick Dempseyre és a kis majomra is. Örökbecsű darab, mindenkinek látni kell.
Örökbecsű alkotás érdemes néha leporolni és újranézni.
2011-ben elkészült egy hasonló alkotás, a Fertőzés. Steven Soderbergh thrillere a mostanihoz nagyon hasonló, gyorsan terjedő járványról és megállíthatatlannak tűnő járványról szól. A sztori szerint egy asszony rosszul lesz, miután hazatért hongkongi útjáról. Két nappal később halott, és az orvosok nem tudják mi okozta a halálát. Hamarosan más embereken is jelentkeznek a tünetek: köhögés, láz, bénulás, agyvérzés és halál. A világ minden részén szaporodnak a megbetegedések, végül kitör a globális járvány. Miközben az amerikai kutatóintézet orvosai megpróbálják megfejteni a vírus kódját, Dr. Leonora Orantes, az Egészségügyi Világszervezet munkatársa a járvány forrását keresi. Az egyes országokat közben a széthullás veszélye fenyegeti.
Újra sztárparádé. Marion Cotillard, KateWinslet, Matt Damon, Lawrence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Partlow emelik a tétet.
Az érdekes tény, hogy a film forgatókönyv írója szerint MOST a világban rosszabb a helyzet, mint amit akkor leírt!
Az is elég hátborzongató, hogy ez a fertőzés a filmben is Kínából indul ki, igaz, nem Vuhanból, hanem Hongkongból, és itt is a denevérek a felelősök. Brrrrrrr!!!
A film ezért is nagyon para, akik rettegnek a jelenlegi járványhelyzettől, nem biztos, hogy meg kellene, hogy nézzék! Mindenki másnak piszok jó szórakozás.
Mi van akkor, amikor megszállott környezetvédők szabadítják rá a járványt a világra?
12 majom (12 Monkeys, 1995)
Járvány pusztította el a Föld népességének kilencvenkilenc százalékát 1997-ben. Majd negyven évvel később a túlélőkre is pusztulás vár a földalatti világban. Csak akkor maradhatnak életben, ha sikerül információt szerezniük a gyilkos vírusról. James Cole-ra (Bruce Willis) vár a feladat, hogy az időben visszautazva, megtudja azt, amivel segíthet társainak. A számításba azonban hiba csúszik, Cole 1996 helyett 1990-be érkezik, és elmegyógyintézetbe zárják. Csupán a pszichológus Kathryn Railly (Madeleine Stowe) próbálja megérteni a férfit. A film rendezője, Terry Gilliam egyszerre kezeli az időutazásos filmek elemeit, a járványfilmek paranoiáját és a saját (filmes) vonzalmát az elmezavarhoz, Brad Pitt pedig enyhén hibbant ökoterroristaként segít neki.
Sokan nem tudják, de ez egy francia kisfilm remake-je. Az ex-Monty Python tag, a zseniális Terry Gilliam újabb alapműve. Akik Bruce Willist kifejezetten az akciófilmek miatt, Brad Pittet a sármja miatt kedvelik csalódhatnak, mert egyikük sem ezekkel a jellemzőikkel varázsolják el a különleges filmélményre vágyó nézőket. A klasszikus filmből mára TV sorozat is készült.
Az Androméda törzs (1971)
Az amerikai hadsereg egyik katonai műholdja váratlanul meghibásodik, és lezuhan Új-Mexikóban. Egy speciális kutatócsoport kezdi vizsgálni a szerkezetet, és egy halálos, új vírust fedeznek fel rajta. Az ismeretlen, űrből jött vírus gyorsan mutálódik. A kutatók, versenyt futva az idővel, mielőbb meg akarják állítani, mert ha kijut a bázisról, végveszélybe sodorja az egész emberiséget, és nem könnyíti meg a helyzetüket, hogy a labor egy nukleáris önmegsemmisítő szerkezettel van felszerelve. Michael Crichton (a Jurrasic Park és megannyi sikerkönyv sztárírója), nehezen megfilmesíthető „áldokumentumregényének” feldolgozásában nincsenek világsztárok, hamar kultfilm lett előle, bár mai szemmel nézve néha lassú, nehézkes.
2018-ban készült a regényből egy új adaptáció is, mini-sorozat formátumban Benjamin Bratt főszereplésével, újraértelmezve, modernizálva a történetet.
És a végére hagytam az űberpara filmet.
Veszedelmes influenza, dokumentumfilm
A Földön akár már holnap egy új influenzavírus által terjesztett járvány söpörhet végig, ami tízmilliók halálát okozhatja. Korábban volt már erre példa, és ismét megtörténhet. Felkészültünk-e erre a lehetőségre? Vajon túléli-e az emberiség e parányi gyilkosok újabb támadását? Erre keres választ a Parányi gyilkosok című dokumentumsorozat ezen része.
Vannak még:
Mindenkinek jó szórakozást kívánunk a filmekhez. Ne feledjétek, ezek csak fikciók!