Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az első fehérgólya-fiókák feje május legvégén, június elején megjelenik a főként villanyoszlopokon található fészkeikben, majd az elsők után gomba mód szaporodva jelentek meg az újabb fehér, pelyhes fejecskék is a fészkekben.

A lakosság is ezt az időszakot kíséri a legnagyobb figyelemmel, hiszen szinte minden gólyafészek közelében lakó érdeklődik a madarak iránt. Sokan örülnek a gólyák jelenlétének és minden évben visszavárják a „gólyáikat”.

Ahhoz, hogy ez a jelenség évről évre, a lehető legbiztonságosabb módon megvalósulhasson, sajnos nem elég „csak” villanyoszlopokat állítani (hiába van a fészkek közel 99%-a rajtuk), hanem ezen kívül is jócskán tenni kell még.

Sajnos tavaly is sok áramütéses baleset történt, ezért fontos, hogy ezeket a baleseteket lehetőség szerint bejelentsük a nemzeti parkok igazgatóságaihoz, ahol a helyi áramszolgáltató segítségével próbálják a jövőbeni hasonló eseményeket megakadályozni.

Az első lépés a gólyafészkek költési időben történő felmérése, majd ezután következik a fészektartó nélküli, vagy megdőlt, veszélyessé vált, villanyoszlopokon található fészkek problémáinak bejelentése az áramszolgáltatóhoz.

A dél-borsodi területeken ez az MVM Émász Áramhálózati Kft., akik nem csak a gólyák fészkeléseinek biztonságosabbá tételében segédkeznek, hanem már több száz kilométeren leszigetelték a légvezetékeket, vagy földkábellel helyettesítették őket, illetve madárterelő eszközöket helyeztek rájuk és az oszlopokra.

Ezzel egyidejűleg a BNPI megpróbálja beszerezni az előzetesen szükségesnek ítélt mennyiségű fém gólyafészektartót. A fészektartók meglétének szerepe kettős: egyrészt a fészkek és a fiókák számára is biztonságosabb, hogy a fészek nem a vezetéken van, másrészt pedig ez a lakosság áramellátás-biztonságát is növeli, hiszen így a madarak, fészkek kevésbé tudnak a vezetékekhez érni, ezáltal zárlatot, tüzet, valamint a saját pusztulásukat előidézni.

Mivel a fészektartók elkészíttetése időbe telik, és nem kevés pénzbe, ezért a tervezett kihelyezés előtt több hónappal meg kell rendelni őket. Ha ez megtörtént, akkor kell a felrakni szánt fészektartóra valami olyan „szuperingert” kiváltó dologot tenni, amely rávezeti a gólyákat arra, hogy az nekik van szánva, oda kellene fészkelniük. Ezek pedig az eredeti fészkek helyére kerülő fészektartókra rögzített fészekalapok.

Az áramszolgáltató szakemberei általában az év első hónapjaiban, március közepéig végzik a tartó nélküli fészkek eltávolítását, illetve a helyükre történő, fészekalappal ellátott fészektartók felhelyezését. Fontos tudni, hogy azokat mindig a már meglévő fészkek helyére, esetleg kormányhivatali határozat okán vagy lakossági felkérésre rakják fel. Ezek után azon kell izgulni, hogy a gólya elfogadja az „új fészkét”, és ne gondolja azt, hogy két oszloppal odébb neki sokkal jobb lenne fiókát nevelni. Sajnos ilyenre is akadnak példák…

Az elmúlt egy évben több, mint húsz fészektartó került fel Dél-Borsod számos településén (Tiszalúc, Tiszaújváros, Tiszakeszi, Tiszadorogma, Szentistván, Ároktő, Igrici, Mezőcsát, Mezőkeresztes stb.) található villanyoszlopokra, és ezek nagyobbik részét el is foglalták a madarak. Azonban mindig akadnak újabb és újabb fészkek, amelyek biztonságosabbá tétele mindegyikünk közös érdeke.