Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Súlyosító körülményként értékelte a törvényszék, hogy a cselekményt a vádlott végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt követte el, így ez sem jelentett számára kellő visszatartó erőt.

A Miskolci Törvényszék ítéletet hozott annak a vádlottnak az ügyében, aki 2020 októberének egyik reggelén a miskolci Népkertben lévő kondiparkban olyan súlyosan bántalmazott egy idős férfit, hogy az – az elszenvedett fejsérüléseinek szövődményei miatt – két héttel később életét vesztette.

A  vádlott a számára ismeretlen, időskorú, de jó fizikai és szellemi állapotban lévő, éppen szokásos edzését végző sértettel beszélgetni kezdett, majd minden különösebb ok nélkül indulatossá vált, köztük szóváltás alakult ki. A vádlott ennek során többször arcon ütötte a férfit, miután pedig a földre került, a fejét többször megrúgta, megtaposta, majd a magatehetetlen sértettet magára hagyva távozott a helyszínről. 

A kondipark puha, szivacsos talaja miatt a törvényszék megítélése szerint kizárt, hogy a sértett elesése miatt szenvedte volna el a sérüléseket, azokhoz mindenképpen külső, többszörös, erőteljes fizikai ráhatás volt szükséges. Ezt támasztotta alá a sértett fejbőrén jól kivehető lábbeli talpának nyoma is.

A törvényszék gondosan mérlegelte, hogy a vádlott szándéka csupán testi sértés okozása, vagy a sértett életének kioltása volt-e. A bántalmazás jellegéből, a fejre irányuló ütésekből, rúgásokból és abból, hogy a vádlott az idős férfit a bántalmazást követően magára hagyta, arra következtetett, hogy a vádlott nem lehetett biztos abban, hogy a férfi nem hal meg már a bántalmazás helyszínén, ezért bűnösségét emberölés bűntettében mondta ki.

A törvényszék a vádlottat tizenkét év szabadságvesztésre és tíz év közügyektől eltiltásra ítélte. Súlyosító körülményként értékelte, hogy a cselekményt végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt követte el, így ez sem jelentett számára kellő visszatartó erőt. Ugyancsak súlyosító körülményként esett latba az elkövetés útonálló jellege és az, hogy a bántalmazásra fényes nappal, forgalmas közterületen került sor. E körben értékelte a törvényszék a sértett idős korát is. Enyhítő körülményként vette figyelembe a törvényszék, hogy a vádlott a sértettel való találkozás, szóváltás és egy kölcsönös fizikai kontaktus körében részbeni beismerő vallomást tett.

Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védője elsődlegesen téves jogi minősítés, másodlagosan enyhítés érdekében fellebbezett.

A büntetőeljárás a Debreceni Ítélőtáblán folytatódik, amelynek befejezéséig a törvényszék fenntartotta a vádlott letartóztatását.

(Fotó: bankokft.hu)