A gyermekek és az ifjúság védelmét, az ellenük, vagy általuk elkövetett jogsértések megakadályozását állította tevékenysége idei fókuszába az Országos Polgárőr Szövetség. A programindító rendezvényt január 11-én tartották, ahol a Borsod-Abaúj-Zemplén és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei egyesületi elnökök kaptak átfogó ismereteket a témában.
A Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szövetség mintegy kétszáz egyesületi vezetőjét elsőként Sátoraljaújhely alpolgármestere, Nyiri Péter köszöntötte.
Dr. Hörcsik Richárd, a térség országgyűlési képviselője – maga is gyakorló polgárőr – köszöntőjében úgy fogalmazott, manapság nem könnyű rendőrnek, polgárőrnek lenni, ez a szolgálat jelentős kihívás elé állítja művelőit, a törvényes keretek betartása mellett meg kell birkózni az emberi természet sajátosságaival is, de a legfontosabb, hogy mindazok, akik e szolgálatot ellátják, megfelelő időben rendelkezzenek a megfelelő információkkal.
A gyermekvédelem hazai rendszeréről Kállai Zsuzsanna, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Hatósági Főosztályának munkatársa adott átfogó tájékoztatást a megjelenteknek. A szakember szólt a területet sújtó szakemberhiányról, arról, hogy az intézményi struktúra lassan változik, és arról is, hogy a gyermekek egyre nagyobb veszélyeknek vannak kitéve. A szakember hozzátette, polgárőrök a közoktatási intézményekkel együttműködve, felvilágosító tevékenységükkel is segíthetnek.
Előadásában Szabó Zoltán, az Országos Polgárőr Szövetség szakmai elnökhelyettese szerint a polgárőrök erőssége a közterületi jelenlét, a járőrözés, így iskolakezdéskor a diákok biztonságos közlekedéséről tudnak gondoskodni, szerepet vállalnak az oktatási intézmények környékén történő kábítószerterjesztés visszaszorításában, kapcsolatot tartanak az iskolaőrökkel, együttműködnek a körzeti megbízottakkal. „Nincs jó vagy rossz jelzés, „csak” elmulasztott jelzés van – hangsúlyozta.
A fórumsorozat első rendezvényének végén dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke mondott összefoglalót. Az elnök beszélt arról, hogy a helyszínválasztás nem a véletlen műve volt, először azért a Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei egyesületek vezetőivel találkoztak, mert ez a két terület a polgárőrség fellegvára, az országban minden ötödik polgárőr e két vármegye valamelyikében teljesít szolgálatot.