Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Gazdaság

Egyre többen vesznek új lakást annak ellenére, hogy nagy a drágulás is

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az év első kilenc hónapjában országosan 43 százalékkal nőtt az új lakásokra kötött adásvételek száma.

A megújult otthonteremtési támogatások, a kedvezőbb hitellehetőségek és a csökkenő kamatkörnyezet az új lakások iránti vásárlási kedvet is növelte: a Duna House értékesítési adatai alapján idén január és szeptember között országosan 43 százalékkal emelkedett az új lakásokra kötött adásvételi szerződések száma éves szinten.

Jelezték ugyanakkor, hogy a megfizethetőbb, használt ingatlanok iránti kereslet fokozódása és a csekély újlakás-kínálat miatt a tavalyi 5,5 százalékról, 6 százalékra nőtt az új házak, lakások aránya az összes, idén értékesített ingatlant figyelembe véve.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2024 második negyedévére vonatkozó lakáspiaci kiadványa alapján rámutattak, hogy az új lakások országos átlagára a 2023. évi 62,6 millióról 66,1 millió forintra emelkedett, a négyzetméterár pedig elérte az 1,2 millió forintot.

Máté Ferenc a Duna House vezérigazgató-helyettese elmondta a fővárosban elérhető új lakások átlagos négyzetméterára a Duna House Barométer adatai alapján 2024 harmadik negyedévére megközelítette a 1,5 millió forintot, ami 2023 azonos időszakához képest 8 százalékos áremelkedés, a budapesti új lakás vásárlására fordított átlagos összeg pedig 7 millió forinttal nőtt, csaknem elérte a 97,6 millió forintot.

A főváros mellett a vármegyeszékhelyek és a kisebb városok átlagos négyzetméteráraiban is számottevők a különbségek. A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint míg a négyzetméterárak Székesfehérváron és Debrecenben átlépték az 1 millió forintot, addig például Nyíregyházán nem érték el a 700 ezer forintot sem. Siófokon folytatódott az áremelkedés, az új lakások átlagos négyzetméterára elérte az 1,4 millió forintot.