Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Jubileumi rózsaünnepet tartanak Szőregen

Minden a virágokról szól Szőregen a hétvégén (június 28 – 29.), a magyarországi rózsatőtermesztés fellegvárában, ahol huszonötödik alkalommal szervezik meg a Szőregi Rózsaünnepet.

A szőregi rózsatőtermesztés több mint százéves múltra tekint vissza, az országban egyedülálló hagyományokkal rendelkezik.

A rendkívül munka- és szakértelemigényes termesztés jellemzően családi gazdaságokban folyik. Szőregen és környékén ötven üzemben termesztenek rózsát, ez a munka sokaknak jelent megélhetést.
A generációkon át öröklődött szakértelemnek, szaktudásnak és a rózsatermesztésnek kedvező mikroklímának köszönhetően a Szőreg környékén termesztett rózsatövek kiváló minőségűek és Európa-szerte keresettek. A Tisza és a Maros közötti öntéstalaj kimondottan kedvező a rózsakertészkedéshez, ezért a Magyarországon évente előállított 4,5-5 millió rózsatő 90-92 százaléka ebből a térségből származik.

A szőregi rózsatő 2012-ben bekerült az Európai Unió oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába, 2020-ban pedig hungarikum lett.

A Szőregi Rózsaünnepen az egyik legnépszerűbb program minden esztendőben a rózsaföldek látogatása. Idén Bata András, Tóth Tamás és a Hegedűs Faiskola nyitja meg rózsaföldjeit a látogatók előtt, ahol több százezer virágzó rózsatő látható.
Azoknak, akik haza is szeretnének vinni a vágott virágból, a Kocsis Flóra Kft. rózsaföldjeire érdemes kilátogatniuk már péntektől (június 27.) , ahol 25 ezer négyzetméternyi területen 235 ezer rózsatő, a minitől az óriás fejűig 45 fajta rózsa szedhető.

A leglátványosabb programok egyike a szombat délutáni rózsaünnepi felvonulás lesz, melyen sok rózsákkal feldíszített lovaskocsi, fiáker, gépkocsi, veterán autó, traktor és más jármű, több kisebb-nagyobb csoport vesz részt. A díszítéshez és a menetet kísérő sziromesőhöz a szőregi és környékbeli termesztők több tízezer szál rózsát biztosítanak, ehhez a kertészek már szerdától elkezdik gyűjteni a földekről a virágokat.

A felvonulást követően este mutatják be a rózsahercegnőket és rózsahercegeket, és adják át a Szőregért Érmet.

Szombaton családi futónapot rendeznek, melyen az indulók virágzó rózsák között tehetik meg a verseny távjait az óvodásoknak kiírt 500 métertől a félmaratonig.

 

(Fotó: Pixabay)