Kezdőlap MISKOLC Miskolc - Közélet

Kibomlik a valóság – Miskolcra is jönnek a legjobb dokumentumfilmek

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
A Verzió idén is hangot ad elnyomott társadalmi csoportoknak, kisebbségben élőknek, emberi jogaikban sértett embereknek. Olyan filmeket hoz a közönségnek, melyek nyomot hagynak egyedi látásmódjukkal, érzékenységükkel. Filmeket, melyek mély érzelmeket közvetítenek, fontos igazságokat vagy igazságtalanságokat tárnak fel, és további gondolkodásra, akár cselekvésre ösztönöznek.
A 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál kínálatában a globális ügyektől a legszemélyesebb történetekig találunk filmeket, melyek mind a mainstream narratívák lebontásával, problémák kicsomagolásával foglalkoznak, A valóság kibontva szlogen köré építkezve. 
 
A kurátorok arra törekedtek, hogy egyszerre legyenek jelen a nagy fesztiválokat megjárt, sok díjat begyűjtött filmek, és kevésbé ismert alkotások – olyan filmek, amelyekre szinte esélytelen, hogy máshol rátalálna a közönség. A filmek kiválasztásánál az aktuális társadalmi, politikai, emberi jogi, környezeti, kérdések és ügyek sokszínű bemutatása mellett a legfontosabb az volt, hogy megtalálják azokat a kiemelkedő filmeket, amik igazi moziélményt adnak.
 
Budapesten november 6-13. között lehet megnézni a Verzió filmeket a Toldi és a Művész moziban, míg vidéken Miskolc, Szeged, Debrecen, Kecskemét és Pécs vetítenek válogatásokat a filmekből november 15-től.
 
Miskolcon a Cine-Mis segítségével valódi mozi környezetben nézhet a közönség összesen öt nemzetközi dokumentumfilmet, ráadásul ezek közül néhányat magyar felirattal kizárólag itt, a Művészetek Házában lehet megnézni. 
 
Miskolcon látható filmek:
Sugarcane
A Sugarcane, Julian Brave NoiseCat és Emily Kassie első filmje, a kanadai őslakosok előtti tisztelgés és lenyűgöző filmes portré egy közösség erejéről és ellenállóképességéről a nemzetközi számvetés pillanatában. 2021-ben jelöletlen sírok nyomaira bukkantak a kanadai katolikus egyház által működtetett bentlakásos iskola területén. Hosszú évekig tartó hallgatás után derült fény az őslakos gyerekek erőszakos elkülönítésére és asszimilációjára, és a bántalmazásra, amelyet sok gyermek élt át ezekben a szegregált iskolákban. Az ügy országos felháborodáshoz vezetett a rendszer ellen, ami szándékosan az őslakos közösségek tönkretételére törekedett. A Sugarcane egy úttörő nyomozás történetén keresztül mutatja be, hogyan törte meg egy közösség a nemzedékek közötti traumák körforgását, és talált erőt a kitartáshoz.
 
Sugarcane
Neptun vihara
A horvátországi Vis szigetén egy sokszínű csoport tagjai beszélgetnek a jövőről és a történetmesélés vagy a szóbeli kultúrák jelentőségének visszaszorulásáról. Halászokat, fiatalokat, értelmiségieket és sok más embert hoz össze ez a filmes párbeszéd, amelyben együtt alakítják a sziget kollektív hangját. A gazdasági növekedés és a környezetvédelem szembenállásából táplálkozó viták egyazon szálra fűzik fel a múltat, a jelent és a jövőt, miközben a helyi és a globális szempontok összeérnek.
 
Síró gleccser
A gleccserek csikorgó, recsegő, bugyborékoló hangja érdekes hangeffekteket eredményez, de közben arról tanúskodik, hogy nem tartanak örökké. Ludwig Berger hangművész megmutatja, mennyire fontos hallgatni a minket körülvevő világra. A film követi őt a svájci Alpokban található Morteratsch-gleccsernél tett számos látogatásának egyikén, ahol lenyűgöző hangokat gyűjt össze, mielőtt azok örökre eltűnnének.
 

Síró gleccser
Ukrajna virágai
Amikor kapzsi ingatlanfejlesztők megpróbálják kiszorítani a 67 éves Nataliát a kijevi apartmanházak közt létrehozott kis zöld oázisából, a nő úgy dönt, hogy nem hagyja magát kisemmizni és ellenállásba kezd. Amikor ezt követően az országát is megszállják betolakodók, az ő harcos kiállása még inkább megerősödik.
A Kinodomino 2015 óta rendez dokumentumfilm-vetítéseket Miskolcon. Eseményeiket a műsoron lévő film hangulatához igazodó változatos helyszíneken szervezik. Céljuk, hogy a más csatornákon nehezen elérhető, magas nívójú dokumentumfilmek eljussanak a helyi közönséghez és általuk lehetőséget teremtsenek arra, hogy a nézők a vetítés után beszélgetések során megosszák egymással gondolataikat