Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Kultúra

Ma van a vizes élőhelyek világnapja

Február 2-a a vizes élőhelyek világnapja, amely a tavak, folyók, mocsarak és egyéb vízi területek megőrzésének fontosságára hívja fel a figyelmet.

A jeles nap eredete 1971-re nyúlik vissza, amikor 18 ország az iráni Ramsar városában aláírta a vizes élőhelyek és a vízimadarak élőhelyeinek védelméről szóló nemzetközi egyezményt. Azóta a kezdeményezés globális mozgalommá nőtte ki magát, és ma már 172 ország csatlakozott a megállapodáshoz.

A vizes élőhelyek drasztikus csökkenése a XX. század második felében egyre nagyobb aggodalomra adott okot, amely végül számos ország összefogásához és a Ramsari Egyezmény létrejöttéhez vezetett. Magyarország 1979-ben csatlakozott a kezdeményezéshez, és azonnal több jelentős hazai területet is bejegyeztetett a védett helyszínek közé. Jelenleg 29 vizes élőhely szerepel a nemzetközi jegyzékben, összesen 260 668 hektáron, amely az ország területének közel 2,8 százalékát teszi ki. Az idei év különösen kiemelkedő Magyarország számára, hiszen Tata novemberben ad otthont a Ramsari Városok Találkozójának, amely a világ egyik legfontosabb természetvédelmi eseménye lesz.

A vizes élőhelyek nem csupán látványos természeti képződmények, hanem létfontosságú ökoszisztémák is, amelyek számos állat- és növényfaj számára biztosítanak otthont. Ezen területek kiemelt szerepet játszanak a vízminőség javításában, a biológiai sokféleség fenntartásában és a klímaváltozás hatásainak mérséklésében is.

A világnap alkalmából Magyarország nemzeti parkjai változatos programokkal várják az érdeklődőket. A Balaton-felvidéken a Kis-Balaton téli arculata és a Hévízi-csatorna természeti folyamatai kerülnek a középpontba, míg a Káli-medencében a látogatók a kőtengerek mellett a pálos kolostor történetével is megismerkedhetnek. Budapesten a Jókai-kertben téli madármegfigyelés és madárgyűrűzési bemutató színesíti a napot, míg a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetismereti túrákkal várja a résztvevőket. A Hortobágyi Nemzeti Parkban a vizes élőhelyek védelmének jelentőségéről emlékeznek meg, a Kiskunsági Nemzeti Parkban pedig a Kolon-tó környékén szerveznek túrát, amely során több kilátópontot is érintenek.

(Fotó: bfnp.hu)