Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Régi magyar szőlőfajták boraiból tartanak kóstolót

Csókaszőlő, laska, bakator és számos más, immár alig ismert, régi magyar szőlőfajta boraiból tart nagykóstolót május 8-án a budapesti Szent Angéla Gimnáziumban a Régi Magyar Szőlőfajtákért Egyesület. A nagykóstolón több mint húsz Kárpát-medencei pincészet mintegy ötven borával ismerkedhetnek meg a látogatók.

Míg húsz évvel ezelőtt csak néhányan foglalkoztak régi magyar szőlőfajtákkal, mára az ország különböző borvidékein néhány tucat borász telepített ezekből a fajtákból.

A kétezres évek elején Szentesi József borász fedezett fel újra több elfeledett szőlőfajtát, amikor a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetéből hozott tíz fehér- és tíz kékszőlő fajtával létrehozott kísérleti ültetvényén kitapasztalta ezek pozitív és negatív tulajdonságait.
Nemcsak felkutatta az erre vonatkozó szakirodalmat, de tapasztalatait, majd később a régi magyar fajták szőlőoltványait is megosztotta az érdeklődő borászokkal. Ennek is köszönhető, hogy mára több termelő is kifejezetten széles palettát tud felmutatni a régi magyar fajták boraiból Szentesi Józsefen kívül például Andrási László somlói és Maurer Oszkár szerémségi borász is intenzíven foglalkozik ezen szőlőfajták megőrzésével.

A közös érdeklődés révén több borász évek óta rendszeresen találkozik, közösen kóstolnak és együtt gondolkodnak, és ennek eredményeként februárban megalapították a Régi Magyar Szőlőfajtákért Egyesületet. Ebben a közösségi formában lehetőségük lesz a jövőben ezeknek a szőlőfajtáknak nagyobb támogatottságot biztosítani, a közös célokat pedig szervezettebben megvalósítani.

Az egyesületnek több célja is van, amiről a tagok szívesen mesélnek a közös munkájuk első mérföldkövének számító Régi magyar fajták nagykóstolón.

 

(Forrás: MTI | Illusztráció: pexels.com)