Az év első hat hónapjában 9303 gyermek és felnőtt vett részt különféle oktatási célú programokon a Fővárosi Állat- és Növénykertben, ahol a nyári időszakban is folytatódnak az ismeretterjesztő és oktatási események.
A legtöbben szervezett iskolai és óvodai látogatásokon kapcsolódtak be a fővárosi állatkertben végzett oktató, ismeretterjesztő, zoopedagógiai munkába.
Az idei év első hat hónapjában 385 csoportban 8580 fő csatlakozott a tantermi és tematikus foglalkozásokhoz. A Nemzeti Alaptantervhez és az életkori sajátosságokhoz igazítva összeállított programokon a tanulmányi csoportok mintegy negyvenféle témában vehetnek részt. Tavaly egész évben több mint 14 ezer gyermek volt jelen hasonló programokon, az idei féléves adatok szerint idén is legalább ekkora érdeklődésre lehet majd számítani.
Az idén eddig 309 szociálisan hátrányos helyzetű gyermek vehetett részt díjmentesen az élménynap programban, amelyre a kerületi gyermekjóléti központokon keresztül lehet jelentkezni.
A fővárosi állatkertben húsz év kihagyás után ismét elindult az állatkerti szakkör két csoportban, összesen harminc fővel. A sok évnyi szünetet követően ismét meghirdetett Anghi Csaba Országos Állattani és Természetvédelmi Verseny döntőjén – a jelentkező 85 főből – harminc diák mérte össze tudását. Emellett az idén eddig 205 középiskolás diák teljesített 50 órás közösségi szolgálatot az állatkertben, aktívan bekapcsolódva a látogatókkal való foglalkozásba és az oktatási programok működtetésébe.
2025 első félévében az ELTE Tanító- és Óvóképző, valamint Pedagógiai és Pszichológiai Karával együttműködésben megvalósult módszertani tréningeken 256 hallgató vett részt, míg az Állatorvostudományi Egyetemmel közös együttműködésben Az állatkerti állatok megbetegedése című fakultatív tantárgy részeként a fővárosi állatkertben tanulnak az intézmény hallgatói.
Az állatkert együttműködésben áll a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, de más hazai és külföldi egyetemek hallgatói – az Egyesült Államoktól az Egyesült Arab Emírségekig – is végzik itt szakmai gyakorlatukat vagy doktori kutatásaikat.
Mindezek mellett a napi látogatások alkalmával tapasztalható informális tanulás is szerves része az állatkert oktatási tevékenységének.
Az állomásról állomásra bejárható TapiZoo programban például preparátumok, ásványok, kövületek és különféle állati "alkatrészek" kézbe vételével szerezhetnek élményszerű ismereteket a látogatók.
Hasonló célt szolgálnak a látványetetések, tréningek és bemutatók is – a Cápasulitól a vadállatmentő központig -, ahol a tudás átadása az élménnyel "kéz a kézben jár".
(Fotó: Facebook – Fővárosi Állat- és Növénykert)