Február másodikához, Gyertyaszentelő napjához több szokás is tartozik. Az egyik legkedvesebb számunkra a legismertebb néphagyomány, amikor kiváncsi szemek figyelik a Miskolci Állatkert medvéit, Dorkát és Borkát.
Február második napján szentelik meg a miséken az erre szánt gyertyákat, és régen ekkor osztották a papok a "Balázs-áldást" is, mely minden torokbetegségtől megvéd.
A néphiedelem szerint, ha február 2-án jó idő van, akkor későn tavaszodik. A mondás is úgy tartja: „Gyertyaszentelőkor inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy a Nap süssön".
Ez az a nap, amikor világszerte tavaszjóslatokat várnak különféle állatfajoktól. Európában a barnamedvék megérzéseiben hiszünk. Éppen ezért érdemes ellátogatni a február másodikán a Miskolci Állatkertbe, ott meggyőződhetünk róla saját szemünkkel, hogy vajon Dorka és Borka meglátják-e árnyékukat. A néphagyomány szerint ugyanis, ha a medve meglátja az árnyékát, akkor visszabújik barlangjába, mert hosszú lesz még a tél. Ha azonban nem látja meg a saját árnyékát, vagyis borús az ég, akkor kint marad, hisz hamarosan beköszönt a tavasz.
Tavaszjóslással egybekötött medvelesre várjnak tehát mindenkit február másodikán, 10 órától a Miskolci Állatkertbe. A barnamedvéken kívül 11 órától az ormányosmedvékkel, 12 órától pedig a mosómedvékkel is megismerkedhetnek azok, akik ezen a napon kilátogatnak az állatkertbe.