A C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS üstökösbe csapódót a legerősebb napkitörés hulláma

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Nap több nagy energiájú fáklyát bocsátott ki, köztük a legerősebbet csütörtöki napciklusában, valamint számos koronális tömeg kilökődést (CME) – a bolygóközi téren át száguldó plazma gyors kitöréseket.

 

A fáklyák és a CME-k közvetlenül a Földön is érezhető volt a hatásuk. Áramszüneteket idéztek elő és sarki-fény megjelenítéseket, aurora borealis (az északi féltekén északi fény a Föld északi sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék – elsősorban protonok és elektronok – által keltett időleges fényjelenséget figyelhettünk meg.

De nem mi vagyunk az egyetlen égitest, aki találkozott velük. A Tsuchinshan-ATLAS üstökös szintén a legújabb CME útjába került, amint közeledik a legközelebbi földi ponthoz.

Véletlenül a CME-k, köztük a teljes halo CME-k kilökődése közben az üstökös a SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) műholdkoronagráf látókörébe került, amely ezeket a napeseményeket figyeli.

A műszerek napfogyatkozásokat hoznak létre az űrszondák számára, így láthatják a rendkívül forró, de rendkívül gyenge napkoronát.

Megtekinthető a videón, amint az üstököst telibe kapja a Nap nagy energiájú kicsapódása.

Október 12-én lesz a legközelebb bolygónkhoz, nagyjából 70,6 millió kilométerre.

Az üstökös napnyugtakor látható szabad szemmel, így nagyon kényelmes látványt nyújt, amint fényesen világít.

A legjobb észlelésre október 20-án kerülhet sor amit érdemes megtekinteni, mert csak évmilliók múlva térhet vissza.

A beazonosítást segíti a következő képre kattintva.

Forrás: iflscience.com

Borítókép: Pixaba