Kezdőlap MISKOLC Miskolc - Közélet

A metánkibocsátás mérésére irányuló projektet indít az FGSZ és a Miskolci Egyetem

Cikkünk frissítése óta eltelt 12 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A hazai nagynyomású földgázszállító rendszerben előforduló metánkibocsátások mérésére indít közös projektet az FGSZ Földgázszállító Zrt. és a Miskolci Egyetem, a 869 millió forint összköltségű, állami és uniós támogatást is élvező program a jövő év nyarán kezdődhet el.

 

A metánemisszió mérésére alkalmas rendszer prototípusát Miskolc közelében, a kistokaji gázátadó állomáson hozzák létre és tesztelik a következő három évben. A rendszer egyik célja, hogy online módon és visszakövethetően rögzítsék az egyes technológiai elemek metánkibocsátásainak mértékét, másrészt az FGSZ meghatározhassa a technológiai műveleteiből fakadó jelenlegi emissziók mértékét, majd a Miskolci Egyetemmel közösen javaslatokat tegyen újfajta eljárásrendek bevezetésére.

A magyar állam által is támogatott projekt 2024. július 1-én indul, célja hosszú távon közös új eljárásrendek kialakítása az FGSZ rendszerében az emisszió csökkentésére. A Széchenyi Terv Plusz programban létrejött projekt 518,18 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósul meg, a projekt összköltsége több mint 869 millió forint.