Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Az űridőjárás vizsgálatát segíti a magyar kutatók fejlesztése

A soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) legújabb fejlesztése hozzájárulhat az űridőjárás pontosabb előrejelzéséhez és segíthet felkészülni az extrém eseményekre is. 

Az Európai Űrügynökség a műholdak biztonságos működése érdekében folyamatosan monitorozza a Föld körüli térségben zajló folyamatokat. Ezt a munkát támogatják a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet munkatársai által kifejlesztett, úgynevezett űridőjárási adattermékek. A kutatók fejlesztésével biztonságosabbá válhat a Földhöz közeli világűr az űripari szereplők számára.

Csoportjuk most az úgynevezett ultra alacsony frekvenciás (ULF) hullámtevékenységet jellemző adattermékek fejlesztésére kapott megbízást. Ezek a hullámok kiemelten fontos szerepet játszanak a műholdakat fenyegető nagyenergiás részecskék energizálásában.

 

A Föld körüli térségben zajló, elsősorban a Nap által vezérelt folyamatokat összefoglalóan űridőjárásnak nevezik. Aktív naptevékenységi időszakokban, mint amilyen most is van, rövid idő alatt nagyon szélsőséges változások is végbemehetnek ebben a térségben. Ezek az extrém körülmények veszélyeztethetik a Föld körül keringő műholdak működését, valamint az azokra épülő technológiákat.
Az Európai Űrügynökség ezért számos olyan műholdat üzemeltet, amelyek célja a Föld körüli térségben zajló űridőjárási folyamatok folyamatos megfigyelése. 

 

A HUN-REN FI kutatói a Swarm és a NanoMagSat konstellációk, valamint Földről végzett mérések alapján a szubviharok kialakulásának, lefolyásának és hatásainak megértéséhez járulnak majd hozzá.

 

(Illusztráció: Pixabay)