A tihanyi bencés apátságban az épület barokk kori felépítése óta a legnagyobb és legátfogóbb felújítási munkák fejeződtek be. 970 évvel ezelőtt, a Szent István államalapító és egyházszervező küldetését folytató I. András király monostort és szerzetesközösséget alapított "a Balaton felett, a Tihanynak nevezett helyen" – írja az mti. 7,2 milliárd forinttal támogatott kormányzati összeg segítette a beruházást.

Csaknem száz magyar vállalkozás dolgozott együtt

A felújítás sikerén. A bencés apátság mellett felújították és bővítették a Szent Kristóf Zarándokházat is. Az épületegyüttes 2019-ben megkezdődött komplex rekonstrukciója magában foglalta az apátsági épület és a templom tetőszerkezetének felújítását, a templomtorony szerkezeti felújítását és burkolatmegújítását, a nyílászárók cseréjét és egyes esetekben restaurálását, valamint a apátsági épület külső vakolását.

A közműhálózat felújítása mellett megújultak az apátság külső terei, a belső terek közül pedig a munkálatok a festőrestaurátori kutatás és dokumentáció után a IV. Károly király tihanyi tartózkodása alkalmával használt Király-szobát, az apátsági könyvtárat, valamint két másik közösségi teret érintettek.

Megtörtént az épület gépészetének teljes rekonstrukciója és modernizálása, valamint az apátság funkcióihoz illeszkedő bútorzatot építettek be. Megújult az apátsági templom belső díszítőfestése és az orgona mögött található barokk kori imakórus.

A műemléki előírásoknak megfelelően szintén felújították az I. András király sírját őrző kriptát is.

A 16 szobás szálláshelyen ötven férőhelyet alakítottak ki, így lehetőség nyílik nagyobb zarándokcsoportok fogadására és lelkigyakorlatok, valamint konferenciák szervezésére.

(forrás: mti/fotó: illusztráció, pixabay)