Harmadik éve haladja meg a 3300 főt az újonnan felvett hallgatók száma a Miskolci Egyetemen. Nézzük a most kihirdetett pontszámok tükrében, melyik karon hány hallgató kezdheti meg tanulmányait.
A 2025-ös általános felvételi eljárásban 3359 jelentkező nyert felvételt a Miskolci Egyetemre. Ebből 2479 fő magyar állami ösztöndíjas, 880 fő pedig önköltséges képzésen kezdheti meg tanulmányait. Az Egyetem népszerűségét jól mutatja az, hogy már harmadik éve haladja meg a 3300 főt az újonnan felvett hallgatók száma – adta hírül az intézmény.
Nézzük az egyes karokat!
A Műszaki Föld- és Környezettudományi Karon a legtöbb hallgatót – vagyis 45-öt – a műszaki földtudomány képzésre vették fel. A környezetmérnöki alap, nappali munkarendű képzésre 14 főt vettek fel, de 10 fős évfolyammal elindult a földrajz nappali alapképzés is.
Az Anyag- és Vegyészmérnöki Karon a legtöbb hallgatót a vegyészmérnöki alap, nappali és levelező munkarendű képzésén köszönthetik, ez 66 fő. A vegyészmérnöki képzés a kazincbarcikai telephelyen is elindul 12 hallgatóval. Mint írják, a kar képzéseire a régióban jelen lévő vállalatok körében is jelentős igény mutatkozik.
A Gépészmérnöki és Informatikai Kar a tavalyi évhez hasonlóan kimagasló számban vett fel hallgatókat, 768 fő kezdi meg tanulmányait a karon. A műszaki és az informatikai képzési területhez tartozó szakok közül a legtöbb hallgatót a gépészmérnöki (155 fő), a villamosmérnöki (145 fő), a mérnökinformatikus (121 fő) és a logisztikai mérnöki (102 fő) képzésekre vették fel. Magas a felvett hallgatók száma a programtervező informatikus és járműmérnöki alapképzési szakoknál is.
Az Állam- és Jogtudományi Karon a felvettek száma a tavalyi adatokhoz hasonlóan alakult, idén 490 főt vettek fel. Továbbra is a jogászképzés a legnépszerűbb, de az igazságügyi igazgatási alapszakon is 57 fő kezdheti meg tanulmányait. Az önköltséges képzésre felvettek száma is jelentős, a legtöbben – 207-en – osztatlan jogász szakra nyertek felvételt. A mesterképzések közül a legnépszerűbb a kriminológia, melyen 30 fő kezdheti meg tanulmányait.
Az idei jelentkezési létszámok alapján továbbra is kiemelt érdeklődés mutatkozik a Gazdaságtudományi Kar képzései iránt, melynek képzéseire 617 hallgató nyert felvételt. A gazdaságtudományi szakok mellett a sportszervező képzésre is rekord számú (69 fő) jelentkező került felvételre.
A Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a 2024. évi felvettek számát is meghaladó létszámban vett fel jelentkezőket a képzéseire, összesen 712 főt. Nőtt mesterképzésben a pedagógus képzésre felvettek száma (147 fő), jelentős a növekedés a pedagógus képzési terület alapképzésein is (55 fő). Összesen 224 fő kezdheti meg tanulmányait gyógypedagógus képzésen. Új képzésként került elindításra a tanító szak levelező munkarendben 68 fővel. A pedagógus mesterképzések közül a 3 féléves matematikatanárra (17 fő) és a 3 féléves egészségügyi tanárra (18 fő) vettük fel a legtöbb jelentkezőt. Szociális munka képzésen is 50 hallgató kezdheti meg tanulmányait.
A Miskolci Egyetem Egészségtudományi Karára közel 500 első évfolyamos jutott be a 2025/2026-os tanévben, így a kar új hallgatóinak száma egyezik a 2024. évi létszámmal. Az ápolás és betegellátás ápoló és gyógytornász szakirányán összesen 233 fő kezdheti meg tanulmányait miskolci és sátoraljaújhelyi képzési helyszínen. Az orvosi diagnosztikai analitikus alapképzés is népszerű, 99-en kezdhetik meg itt tanulmányaikat.
A Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karán 2024-ben indult el a kortárs könnyűzene alapképzés 8 szakiránnyal. Jelentős érdeklődés mellett 7 szakirányon 23 fővel indul el a képzés. A Karra felvételt nyert hallgatók létszáma a 2024-es évi adatokhoz hasonló.
És mi a helyzet a pótfelvételivel?
A 2025. évi pótfelvételi eljárásban a Miskolci Egyetem valamennyi kara hirdet még képzéseket önköltséges és magyar állami ösztöndíjas formában is. Először hirdetik meg magyar állami ösztöndíjas képzésben is az Egészségtudományi Karon az orvosi diagnosztikai szonográfus mesterképzésünket, amelyet a munkaerőpiac igényeire reflektálva alakítottak ki. A jelentkezés várhatóan július 30-tól augusztus 7. éjfélig tart.
Hangsúlyozták: egy felsőoktatási intézmény egy képzését lehet megjelölni és a jelentkezéskor minden rendelkezésre álló dokumentumot az E-felvételibe kell feltölteni JPG vagy PDF formátumban. A jelentkezéshez Ügyfélkapu+ vagy DÁP belépési lehetőség mindenképpen szükséges. Amennyiben kérdése merülne fel, a felveteli.eljaras@uni-miskolc.hu email címen folyamatosan állnak rendelkezésre.
Az idei felvételi eljárás legjeiről az egyetem oldalán olvashat többet:
Kép: Miskolci Egyetem