A világonb elsőként, japán kutatók által épített, fából készült műholdat bocsátottak fel kedden a világűrbe, a fa Hold- és Mars-kutatásban való felhasználásának korai tesztjeként.
A Kiotói Egyetem és a házépítő Sumitomo Forestry által kifejlesztett LignoSat egy SpaceX-küldetés keretében a Nemzetközi Űrállomásra kerül, majd a Föld felett mintegy 400 kilométerrel (250 mérföld) pályára bocsátják.
A latin „fa” szóról elnevezett, tenyérnyi LignoSat feladata, hogy bemutassa a megújuló anyag kozmikus potenciálját, miközben az emberek az űrben élve felfedezik.
„A fával, egy olyan anyaggal, amelyet magunk is előállíthatunk, képesek leszünk házakat építeni, örökké az űrben élni és dolgozni” – mondta Takao Doi, űrhajós, aki az űrrepülőgépen repült, és az emberi űrtevékenységeket tanulmányozza a Kiotói Egyetemen.
A LignoSat mérnöki modellje, amely a Kiotói Egyetemen látható a keddi indulás előtt. Irene Wang/Reuters
A Holdon és a Marson fák ültetésének és faházak építésének 50 éves tervével Doi csapata úgy döntött, hogy kifejleszt egy NASA-tanúsítvánnyal rendelkező fa műholdat, hogy bebizonyítsa, hogy a fa az űrben használható anyag.
„Az 1900-as évek elején a repülőgépek fából készültek” – mondta a Kiotói Egyetem egyik professzora, Koji Murata. – Egy fából készült műhold is megvalósítható.
A fa tartósabb az űrben, mint a Földön, mert nincs víz vagy oxigén, amitől elrohadna vagy felgyulladna – tette hozzá Murata.
A kutatók szerint a fából készült műhold minimálisra csökkenti a környezetre gyakorolt ??hatást élettartama végén.
Alkalmazása az iparnak
A kutatók a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén végzett 10 hónapos kísérlet után megállapították, hogy a honoki, a Japánban őshonos magnóliafa, amelyet hagyományosan kardhüvelyek készítésére használnak, a legalkalmasabb űrhajókhoz.
A LignoSat honokiból készült, hagyományos japán kézműves technikával, csavarok és ragasztó nélkül.
A telepítést követően a LignoSat hat hónapig a pályán marad, a fedélzeti elektronikus alkatrészek pedig azt mérik, hogy a fa mennyire bírja az űr szélsőséges környezetét, ahol a hőmérséklet minusz 100 és plusz 100 Celsius-fok között (-148 és 212 Fahrenheit fok) 45 percenként ingadozik, amikor a sötétségtől a napfény felé kering.
A LignoSat azt is felméri, hogy a fa képes-e csökkenteni a térsugárzás félvezetőkre gyakorolt ??hatását, így hasznos lehet olyan alkalmazásokban, mint például az adatközpontok építése – mondta Kenji Kariya, a Sumitomo Erdészeti Kutatóintézet menedzsere.
„Elavultnak tűnhet, de a fa valójában élvonalbeli technológia, amikor a civilizáció a Hold és a Mars felé tart” – mondta.
„A világűrre való terjeszkedés felpezsdítheti a faipart.”
Forrás: CNN
Fotók: Irene Wang/Reuters