A szakemberek nemcsak rendszeresen ellenőrzik a jogszabályban meghatározott létszámú szabadtéri, illetve építményekben megtartott rendezvények biztonságát, hanem a szervezőket segítve részt vesznek a biztonsági intézkedések megtervezésében is.
Tanácsok arra az esetre, ha a szabadtéri buliban akadnak egy kis gond
- Például kedvezőtlenre fordul az időjárás, tűz üt ki vagy bármilyen baleset történik.
- Az egyik legfontosabb: Ne akadályozzuk a tűzoltók, a mentők és a rendőrök szabad mozgását!
- A tömegben nyitott és csukott állapotban egyaránt balesetveszélyes lehet egy esernyő. Az eső önmagában nem jelent veszélyt.
- A sátor sok esetben menedék lehet. Amikor keresitek a sátornak való helyet, ügyeljetek arra, hogy ne legyenek a közelben rögzítetlen vagy instabil tárgyak.
- Ha kell, akkor a menekülési útvonalakat követve hagyd el a helyszínt!
- A mobilod legyen mindig feltöltött állapotban, a zseblámpa funkciót pedig úgy állítsd be, hogy ha a kényszer szüli a helyzetet, akkor ne kelljen órákig keresgélned.
- Soha ne meneküljünk fa alá. Nemcsak a villámcsapástól kell tartani, hanem attól is, hogy a szélben nagyobb ágak törhetnek le.
- Soha ne próbáljunk a helyszínről kiáramló tömeggel szembe haladni, ha szükséges, a tömeg szélén morzsolódjunk le.
- Soha ne meneküljünk a színpad közelébe! Az erős szél esetén balesetveszélyes lehet a felépített technika.
- Egy rendezvény váratlan kiürítése alatt ne a közösségi oldalainak színesítésére, hanem a helyszín biztonságos elhagyására koncentráljunk. Az élményeinek, tapasztalatainak megosztása ezután is ráér.
Érdemes Neked is megnézned!
A katasztrófavédelem magyar és angol felirattal készített egy tájékoztató videófilmet, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a különböző rendezvényekre látogatók számára a menekülési útvonalat mutató jelzések, biztonsági jelölések, tűzvédelmi berendezések szerepére, továbbá egy esetleges tűzeset, vagy a rendezvény kiürítését eredményező eseménykor követendő magatartásra. A videókban megtekinthető néhány tűzvédelmi mérnöki megoldás is.
A tűzvédelmi berendezések vezérlése összehangolt, kidolgozott rendszerben történik. A tűz korai észlelését biztosító eszközök, a tűzjelző hangjelzése figyelmeztet az épület elhagyására. A vezérlés aktiválja a hő- és füstelvezető berendezéseket, illetve automatikusan nyitja a beléptetőrendszert és a menekülésre szolgáló nyílászárókat. A biztonsági világítás áramkimaradás esetén lép működésbe, a menekülési útvonalat a sötétben is látható zöld jelzések mutatják. Tűzjelzés esetén a liftek helyett a füstmentes lépcsőházat kell használni. A beépített tűzvédelmi berendezések szintén automatikusan működésbe lépnek és a tűzoltó berendezés már a tűzoltó egységek kiérkezése előtt megkezdi egy esetleges tűz oltását.
A szabadtéri, vagy épületben tartott rendezvényen tűzjelzés esetén kövesd a „zöld emberkét”!
(fottás: katasztrófavédelem, fotó: illusztráció, pixabay)