Kezdőlap MISKOLC Miskolc - Közélet

Környezeti előnyöket remél a vízügy a Tiszán

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság vezetésével elindult a „Fenntartható árvízkockázat-kezelés a Bodrog és Tisza folyókon” elnevezésű, közel másfél millió eurós projekt.

Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság, mint vezető partner, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalattal, és a Kassai Regionális Fejlesztési Ügynökséggel közös Konzorciumban támogatást nyert a „Fenntartható árvízkockázat-kezelés a Bodrog és Tisza folyókon” című projekt megvalósítására.

A projekt általános célja a vizek kártételeivel szembeni ellenállóképesség javítása, a klímaváltozás negatív hatásaihoz történő alkalmazkodás elősegítése a hullámterek, árterek, holtágak természetes állapotának helyreállításával, megőrzésével és hosszútávú fenntartásával. Eredményeként hasonló környezeti és természetvédelmi előnyök is várhatók. Ilyen előnyök a kiegyensúlyozottabb vízháztartás, valamint a fenntartható természetközeli állapotok megteremtése, hasznos vizek (kisebb árhullámok) fokozottabb visszatartása a hullámtereken, holtágakban, ezek kihangsúlyozására pedig oktatási és szemléletformálási tevékenységekkel a környezetünk védelmének erősítése.

Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (ÉMVIZIG) a Tisza dél-borsodi területének jobb partján, a Tiszadorogma és Ároktő közötti hullámtér helyreállítását végzi el az alábbi főbb tevékenységekkel:

• 3,7 hektáron töltés előtér helyreállítás;

• 60 hektáron legelő és kaszáló helyreállítása;

• 40 hektár gyepesítés, füvesítés;

• 20 hektár őshonos fafajokból álló véderőtelepítés;

• 10 hektár területen az invazív, idegenhonos cserjék és fák kivágása;

• 10 hektáron vizes élőhelyek rekonstrukciója az egykori kubikgödrök és anyagnyerőhelyek területén.