Louis Braille francia pedagógus, feltaláló, a vakok által használt írás, a róla elnevezett Braille-írás létrehozója. 

Az egész világon elterjedt rendszer

A vak és gyengénlátó emberek által használt, támogatott olvasás és írás. A Braille-írást, a kidomborított pontokból álló jeleket az ujjbegyekkel tapogatja le használója. A rendszert, amelyet mindössze kiskamasz korában fejlesztett ki, szinte minden nyelvre továbbfejlesztették. 

Louis Braielle a párizsi Vakok Intézetében dolgozott

Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke egy interjúban arról beszélt: 

„a vakokhoz és a súlyos látássérültekhez az információk 70-80 százaléka nem jut el a szemükön keresztül, ezt a hiányt pótolja részben a Braille-írás.”

Tudtad?

  • A Braille-írás nem csak szöveges tartalmak, pl. irodalmi művek, tananyagok, újságok, stb. vak emberek számára történő hozzáférhetővé tételére alkalmas, hanem kották, matematikai és kémiai képletek rögzítésére és értelmezésére is.
  • A magyar Braille-karakterkészletben a kettősbetűket, pl. gy, sz, stb. önálló karakter jelöli, ugyanakkor nincsenek külön-külön kis- és nagybetűk, ez utóbbiakat egy “nagybetűjel” előzi meg. A számjegyeket is betűk jelölik, pl. az a-betű az 1-es, a b a 2-es, stb., ebben az esetben viszont ezeket egy ún. számjel előzi meg.
  • A Braille-írás nagyon helyigényes, így például a pontírásban nyomtatott könyvek mérete többszöröse a sík-nyomtatott változatokénak. Braille-nyomtatásban Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye 11, Tolsztoj Háború és békéje pedig 58 vaskos a/4-es formátumú kötetet tesz ki.

(forrás: mti, mvgyosz/fotó: pixabay)