Az elmúlt néhány hétben számos hír jelent meg a Bükkben előforduló medvékkel kapcsolatban. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság adott ki közleményt a hiteles észlelésekről.
A WWF Magyarország Alapítvány kameracsapdája augusztus 18-án felvételt rögzített a faj kifejlett egyedéről a Bükk-hegység déli részén. A nagyragadozót vadászati létesítmények közelében kihelyezett vadkamera fotózta. A lakossági bejelentésekkel párhuzamosan a barna medve több alkalommal elhaladt már korábban ismert helyszíneken, többek közt a nemzeti park munkatársai által üzemeltetett kamerák előtt is az őszi hónapok során. A nyár második felétől néhány olyan lakossági jelzést is helyszíneltek, amik során nem sikerült a barna medve jelenlétére utaló nyomokat találniuk (Miskolc, Avasi kilátó), ahol a telepített térfigyelő kamerák sem rögzítették a faj jelenlétét. Néhány esetben a bejelentők sajnos tévesen jelezték medvenyomként más fajok (gímszarvas, borz) által hagyott életnyomokat. Az ősz folyamán a Bükki Nemzeti Park országosan védett területén kívül is, több helyszínen bukkant fel a faj, így Ipolytarnóc és a Komra-völgyi-víztározó közelében.
Ebben az időszakban, még olyan felvételt is megosztottak a faj hazai „rajongói”, ami nem Magyarországon készült – a felvétel sajnos „ceredi medveként” bejárta az országos sajtót. A hasonló, megtévesztésre szolgáló „álhírek” nem kedveznek a faj hazai megítélésnek. A csapadékosabbra forduló időjárás, majd az ezt követő havazás ismét, több alkalommal eredményezett újabb, medvékkel kapcsolatos megfigyeléseket. A november elején szintén a közösségi médiában közzétett, Felsőhámor–Szeleta–Csókás környékén rögzített medvenyomok kerültek elő, amik nagy valószínűség egy egyedtől származtak. Ebben az időszakban egy jól körülhatárolt területen, egy másik helyszínen is rendszeres aktivitás jelentkezett a Dél-Bükkben, ahol egy medve napokig egy szórót látogatott, ahol a kihelyezett takarmányrépát fogyasztotta.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén 2024. november 19-én az Upponyi-hegység területéről származó, vadgazdálkodói felvétel igazolta a faj jelenlétét. Ebben az időszakban további barna medve egyed(ek) jelenlétét sem lehetett egyértelműen kizárni, azonban csak a tényszerűen igazolható egyidejű megfigyelések, vagy más konkrét információk birtokában lehet több példány előfordulására vonatkozó, határozott kijelentést tenni.
A 2024.november 23-i havazást követően a Bükkben tartózkodó egyed lábnyomai alapján a csapadékviszonyoknak megfelelően kirajzolódott egy folytatólagosnak tekinthető csapa a Csókási-forrástól Jávorkút felé, ami a Nagy-mezőig tartott, majd onnan délre fordult. Erről a példányról 2024. november 25-én, az esti órákban egy kameracsapdán felvétel is készült. A nemzeti park munkatársai a hóval borított területek aktuális határáig több mint tíz kilométer hosszan követték az egyed útját. A medve csapáját gyakran keresztezték az itt élő farkascsalád lábnyomai is.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei minden, számukra bejelentett észlelést igyekeznek kivizsgálni, ellenőrizni. A megbízható alapadatok nem csak a faj dokumentált előfordulásának megerősítéséhez és az esetleges konfliktushelyzetek megelőzéséhez szükségesek.