Kezdőlap MISKOLC Miskolc - Közélet

Megújuló energia: erőművek is használhatják majd az egyetem találmányát

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Újszerű kondenzátoranyagokat fejlesztett ki a Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a 2021. április 1-jén indult projekt idén sikeresen befejeződött. A nagy hatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.

Szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek a Miskolci Egyetemen, a többéves kutatást az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársaival közösen végezték. A létrejött nagy hatékonyságú kondenzátorok – írja oldalán az egyetem –  alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására, akkumulátorok kiegészítésére.

A Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2021. április 1-jén kezdte meg az újszerű kondenzátoranyagok kifejlesztését és vizsgálatát, a projekt idén sikeresen befejeződött. A kondenzátorok előállításának módja a nemzetközi szakirodalomban és az ipari gyakorlatban is újdonság. A szoros partnerségben végzett fejlesztés eredményeként közös szabadalmi bejelentés készült.

A szuperkondenzátor-anyagok az eddig általánosan használt kondenzátorokkal szemben jelentős mennyiségű töltést képesek raktározni, feltöltésük nagyon rövid időigényű, és a megőrzött töltést is rövid idő alatt képesek leadni.

A fejlesztés során az indiai partner plazmaszórás technikát alkalmazva létrehozta a kondenzátorokat, amelyek mikroszerkezetét a Miskolci Egyetem laboratóriumaiban vizsgálták, majd az eredmények alapján a miskolci kutatók javaslatot tettek arra, milyen módosított paraméterek mellett folytassák a kondenzátoranyagok előállítását. A létrejött prototípust és a felhalmozott tudásanyagot az ipari partnerek már hasznosíthatják a megújuló energiára épülő erőművek tervezésénél.