Persze azért ne ránk hivatkozz, inkább a kutatókra! Érzeted már, hogy az evés után beüt a "kaja kóma"? Amikor már nem is a kávéra gondolsz, hanem egy jó kis szunyára?
Mint az oviban
Nem volt mindig így. Mert bizonyára Te is próbáltál ellenállni mindenféle szigornak, ami délutáni csendespihenőre intett gyerekkorodban. Most pedig, rájössz: megint igazuk volt.
Bizony van létjogosultsága a rövid pihenőnek.
- Délutánra már csökken az éberséget segítő kortizol nevű antistresszhormon szintje, amit ébredés után nagy mennyiségben termel a szervezetünk. E mellett étkezés után a vércukorszintünk is megemelkedik.
- A kettő együtt bizony leteríthet. Ha módunk van beiktatni egy rövid szunyókálást, az csodákat tehet.
- Kutatói tapasztalatok összegzése
- A szakértők szerint egy 20 perces délutáni alvás a munkára kifejezetten pozitívan hat.
- Növeli az éberséget és a koncentrációt.
- A NASA pilótákkal végzett kutatása során a résztvevők kevesebb hibát vétettek 25 perc délutáni alvás után. Éberségük átlagosan 54, teljesítményük 34 százalékos javulást mutatott.
- A szívroham és a stroke kockázata kisebb lesz.
- Idősebb korban is segít a szellemi frissesség megtartásában
Megdöbbentő eredmény
Egy ötéves kutatás során svájci kutatók 35 és 75 év közötti felnőtteket vizsgáltak. Emellett elemezték a szív-és érrendszeri betegségeiket. Akik hetente néhány alkalommal beiktattak a délutáni sziesztát, közel felére csökkent a kardiovaszkuláris események aránya.
Szingapúri kísérlet pedig azt fedezte fel, hogy egy óra alvás a tanulás után annyit ér, mintha még fél órán keresztül ismételnénk a tanultakat.
Mi történik, ha hosszabb ideig szunyókálunk?
Valószínű erre kevesen gondolnak, de 45 percnél hosszabb idő alatt már a mélyebb alvás szakaszába lépünk, és nagyobb az esélye, hogy kialakul az úgynevezett alvási tehetetlenség. A tudósok így nevezik azt az állapotot, amikor „rosszul ébredünk”.
Összegezve elmondhatjuk, hogy az ideális ebéd utáni szunyókálás hossza 15-30 perc közötti.
Ennyit talán a főnök is kibír nélküled!