Kezdőlap MISKOLC Miskolc - Közélet

Őznász: most különösen figyeljünk az utakon!

Kiugrik az őz? Ne rántsa félre a kormányt, inkább vészfékezzen!   

Beköszöntött az őznász. Ebben az időszakban nem ritka, hogy az állatok szokatlan időpontokban, akár nappal is megjelennek az utakon, ezért a balesetek elkerülése érdekében most körültekintőbben kell vezetni – hívta fel a figyelmet a megyei rendőr-főkapitányság. 

Az őzek párzása július második felétől augusztus közepéig tart. Ilyenkor az állatok aktívabbak, többet mozognak nappal is, és gyakran keresztezik a közutakat a mezőgazdasági területek, erdők, mezők mellett, azonban lakott területen belül is találkozhatnak őzekkel vagy más vadállatokkal. Az üzekedési időszakban a bakok jóval figyelmetlenebbek, mivel nem igazán tudnak másra koncentrálni a suták felhajtásán kívül.

Az őzelütések túlnyomó többségében a vadállat sérül meg, míg a gépkocsiban anyagi kár keletkezik. Időnként azonban olyan vadelütésekről is hallhatunk, melyek személyi sérüléssel, vagy éppen emberi tragédiával végződnek. Ennek oka egyrészt, hogy az elütött vad a szélvédőt áttörve nagy erővel a gépjármű utasterébe csapódik, míg más esetekben a balesetet elkerülni szándékozó autós félrerántja a kormányt és letér az úttestről, vagy összeütközik a szemből érkezővel.

Amennyiben őzet látnak az úton átszaladni, számítani kell arra, hogy másik is követi, így mindenképp lassítsanak. Amennyiben az ütközés elkerülhetetlen, vészfékezzenek, mert a kormány elrántása még komolyabb veszélyt hordoz magában: az autó letérhet az útról vagy átsodródhat a szemközti sávba, ezzel pedig a baleseti kockázat megnő.

Vaddal történő ütközést követően értesíteni kell a rendőrséget, mivel a vadelütés közúti balesetnek minősül, így az esetleges további ügyintézés alapja a helyszíni jegyzőkönyv. Ezen kívül értesíteni kell a területileg illetékes vadgazdálkodó szervezetet is, erről a rendőrség gondoskodik.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság kéri az autósoktól: ne csak a vadveszélyt jelző táblák után vezessenek a szokásosnál óvatosabban!

A megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladni. Ha lakott területen kívül is lassabb tempót vesznek fel, jóval több idő lesz reagálni egy hirtelen felbukkanó vad esetén. (Forrás: police.hu)