A halhatatlan művészetek, a múzeumok és a közgyűjtemények adják meg az identitásunkat – mondta a közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár a 16. Országos Múzeumpedagógiai Konferencián, Miskolcon.
Vincze Máté szerint a múzeumok többek között olyan tárgyakat őriznek, melyek meghatározzák identitásunkat és elmondják azt, hogy kik a miskolciak, Borsod megyeiek, magyarok és európaiak. Emellett azt is elmesélik, mit csináltak elődeink, mit hagytak ránk szellemi és épített örökségül és azt, mit tanulhatunk a történelmünkből – tette hozzá.
Mint mondta, ez önmagában csak "nyersanyag", melyet a múzeumpedagógia "fűszerez meg" és tesz jól fogyasztható tartalommá a következő generáció számára, hogy élményszerűen tapasztalják meg a magyarok múltját.
Amiskolci konferenciához hasonló események azt jelentik, a szakma is tisztában van azzal, hogy folyamatosan meg kell újulni, újabb és újabb módokon, kreatív élményekkel gazdagítva a közösséget, életben kell tartani ezt a "halhatatlan kultúrát" – emelte ki a helyettes államtitkár.
Vincze Máté elmondta: látható, hogy egyre több fiatal olvas könyveket és látogat el a múzeumokba, ebben pedig nagy szerepe van az olyan programoknak, mint a Múzeumok majálisa, a Múzeumok éjszakája vagy a Múzeumok Őszi Fesztiválja. Utóbbin a szakmáról is szó esik, mert ilyenkor összegyűlnek a múzeumigazgatók, a muzeológusok és egymást segítik "kreatív ötletekkel, jó gyakorlatok megosztásával" – tette hozzá.
Köszöntőjének végén kiemelte, a Herman Ottó Múzeum az elmúlt években élményszerű programokat hozott létre, az új épületszárnyakkal pedig eddig kevésbé ismert "identitásmorzsákat" tettek hozzá a "miskolcisághoz". Ez azért is nagyon fontos, mert a magyarok fennmaradása ilyen eredményekben, gondolatokban és munkában gyökeredzik. (mti)