Kezdőlap Uncategorized

TOP 10 karácsonyi filmek – újratöltve 2017!

Közelednek az ünnepek, ennek apropóján összegyűjtöttem nektek minden idők 10 általam legjobbnak tartott karácsonyi filmjét. A listát nem a TV-ben vetített „best of” filmek alapján állítottam össze, Bud Spencer és Jézus Krisztus így lemaradt, de lesznek sokan mások . . .

10. Karácsonyi ének (A Christmas Carol, 2009)

5443619_fe25c1efa728ac76d602ee5e62ae4b8a_xl

Robert Zemeckis már 2004-ben, a Polár Expresszel megpróbált egy valamire való karácsonyi CGI csodát összehozni. Akkor a gyermeteg sztori még kiváltott némi rosszallást a felnőtt(ebb) nézők táborában, de 2009-ben már sikerült összehoznia a tökéletesen animált csodát. A klasszikus Dickens mese talán leghűségesebb adaptációja a (majdnem) mindig szuper Jim Carreyvel a főszerepben telitalálat alkotásnak bizonyult ! A „szeressük egymást gyerekek” üzenet felnőtthöz, gyermekhez egyaránt eljut a film által.

9. Tapló Télapó (Bad Santa, 2003)

bad-santa-695382l

Willie (Billy Bob Thornton) minden évben áruházi Mikulásnak öltözik. A piros köpeny alatt valójában egy dörzsölt kasszafúró rejtőzik, aki mindig karácsony estére időzíti a nagy balhéját. Amikor a vásárlók hazamennek a bevásárló központból, a Mikulás és törpe bűntársa Marcus, a találékony és ügyes Manó feltörik az áruház széfjét, majd angolosan távoznak a zsákmánnyal. Anti hőseink ez évi akcióját azonban veszély fenyegeti az idegesítő üzletvezető, a bolti detektív, a szexis Mikulás-rajongó és az ártatlan, de szándékaiban eltökélt nyolcéves kissrác személyében. A Tapló Télapó nem az a mikulás, akit szívesen látnánk a karácsonyfa mellett, viszont bármikor elsörözgetnénk vele valami poros kis krimóban. Sajnos a folytatás (Tapló Télapó 2, 2016) már nem durrant ekkorát 🙁

 8. Szellemes karácsony (Scrooged, 1988)

scrooged-poster

Dickens duplázott ! A karácsonyi ének egyik modern feldolgozásának szintén itt a helye listánkon (rendező az Ómen és a Halálos filmek sorozat alkotója, Richard Donner) és ennek nem csak az isteni címszereplő, Bill Murray az oka, hanem az üzenet is, amit a film tolmácsol. 1988-ban is igaz volt, de XXI. századi elidegenedett társadalmunkban még inkább igaz : az anyagiak, és a siker hajszolása mit sem ér, ha az ember e mellett boldogtalan és magányos.

7. A Grincs (How The Grinch Stole Christmas, 2000)

dr_seuss_how_the_grinch_stole_christmas_ver2_xlgJim Carrey is duplázik. Az oscar díjas Ron Howard Dr. Seuss örök érvényű mesekönyvéből kreált halhatatlan karácsonyi mozit. Egy hópehely belsejében létezik egy varázslatos város, Ki Falva. Lakói a Kik nem túl szépek, és kicsit túl anyagiasak is, viszont a maguk módján szimpatikusak. Imádják az ünnepeket, legfőképpen a Karácsony a mindenük. Egyvalakinek azonban sem az ünnepek, sem a Karácsony nem tetszik. Ő a Grincs, a galád, rosszindulatú szörnyeteg, aki a város fölött magasodó Kobakhegyen él önkéntes száműzetésben. Egyszer s mindenkorra véget akar vetni a nagy éves hajcihőknek, amikor mindenki boldog, kivéve őt. Cindy, egy szimpatikus ki kislány azonban úgy gondolja, nem helyénvaló dolog, ha a szeretet ünnepét a Grincs magányosan tölti, így meghívja a kik közé Karácsonyra. A botrányba fulladt vendégjárás után a Grincs ellopja a Karácsonyt. A film üzenete a másokkal szembeni tolerancia fontossága.

6. Karácsonyi vakáció (National Lampoon’s Christmas Vacation, 1989)

MV5BMTI1OTExNTU4NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMzIwMzQyMQ@@._V1_SX640_SY720_

Clark Griswold és családjának harmadik ökörködése hozza a szokásos minőségi szórakoztatást. Persze a fenomenális Chevy Chase egyszerűen képtelen hibázni, és egy olyan jól bejáratott sorozatban, mint ez is, ha már harmadszor bújik ugyanannak a karakternek a bőrébe, ott kő – kövön nem marad. Ha törik, ha szakad Griswold mindenképpen összehozza a tökéletes karácsonyt szeretett családjának !

5. Karácsonyi lidércnyomás (The Nightmare Before Christmas, 1993)

NightmareBeforeChristmasWallpaper1024

Tim Burton stop-motion csodájában Jack, a halloween ünnepelt ceremóniamestere egy nap úgy dönt, a halottak napja helyett, idén a karácsonyt fogja megszervezni. Elraboltatja a Mikulást, és átveszi a karácsonyi feladatokat. A megszokott labdák és babák helyett ezúttal kicsit extrémebb  meglepetések várják a gyerekeket a fa alatt. Noha ebben az animációs csodában is dalra fakadnak a szereplők, ez azért merőben más, mint a klasszikus Disney virnyogás !

4. Mi a manó ? (Elf, 2003)

mi a manó

Egy manók által felnevelt gyermek felnőttként szembesül a ténnyel, ő bizony nem a Mikulás, hanem az emberek birodalmába tartozik. Felkerekedik hát, hogy meglelje valódi szüleit, és büszkén terjessze a karácsony szellemét szerte amerre jár. Will Ferrel a címszerepben kellő garancia arra, hogy humorban nincs hiány, John Favreau, a Vasember filmek direktora bebizonyította, hogy nem csak a szuperhős mesékhez, hanem a komédiákhoz is van tehetsége.

3. Reszkessetek, betörők ! (Home Alone, 1990)

MV5BMTUzMzg4MTg2M15BMl5BanBnXkFtZTYwNDM4OTk4._V1_SX640_SY720_

Nem ússzuk meg a karácsonyt úgy, hogy valamelyik kereskedelmi csatorna ne tűzné kis hazánkban műsorra a kis Kevin karácsonyi kálváriáját. Az otthon felejtett fiú, és a betörőpáros csatája akár egy jó thrillernek is alapanyagul szolgálna, de esetünkben egy roppantul mulatságos vígjátékot prezentáltak az alkotók. Macaulay Culkin és a Joe Pesci – Daniel Stern rabló páros csatája mindenkinek mosolyt csal az arcára, és kellhet ennél több az ünnepek alatt ? (Igen, valami fincsi bejgli !)
A filmnek több folytatása is készült, de Culkin és a többiek már csak a 2. részben újráznak.

2. Igazából szerelem (Love, Actually, 2003)

51pXi2GBEML

Minden idők egyik legjobb romantikus komédiáját ki mások is hozták volna tető alá, mint az angolok ? Az ezredforduló brit és nemzetközi színjátszásának színe-java brillírozik ebben az érzelmekre és rekeszizmainkra egyaránt hatással lévő filmben. A teljesség igénye nélkül : Hugh Grant, Alan Rickman, Emma Thompson, Colin Firth, Liam Neesen, Keira Knightly, Billy Bob Thorton sziporkáznak. Senki nem felejti el Martin Freeman, alias Zsákos Bilbó rövid, de annál mókásabb szerepét, January Jones, Shannon Elizabeth, Dennis Richards könnyűvérű nőcskéit (gondolom főleg a pasik), de a korona a filmen nem ők voltak, az i-re azt a bizonyos pontot nem ők tették fel, hanem az akkor már 54 éves (és azóta szárnyaló nyugger színész karriert befutó) Bill Nighy és az ő Christmas is all around-ja ! A filmet, a fellinget soknak próbálták azóta utánozni, de eddig senkinek nem jött össze. Ja… és még Mr.Bean is cameozik egyet !

 1. Az élet csodaszép (It’s a Wonderful Life, 1946)

MV5BMTMzMzY5NDc4M15BMl5BanBnXkFtZTcwMzc4NjIxNw@@._V1_SX640_SY720_

Mint minden valamire való listán, így nálunk is a trón tetején Frank Capra klasszikusa található. Jimmy Stewart kellően szeretetreméltó George Bailey, a mindenkinek csak jót akaró takarékpénztár tulajdonos szerepében, akinek karácsonykor csúszik ki a lába alól a talaj. Az égben felfigyelnek az öngyilkosságra készülő, kétségbeesett emberre, és egy szárnyaira vágyó angyal kapja a „nagyfőnöktől” azt a „nemes” feladatot, hogy hozza rendbe a dolgot. Clarence, a mennybéli küldött sajátos módszert alkalmaz: megmutatja, milyen sivár hellyé lett volna a város Bailey áldozatos tevékenysége nélkül. A tanulság egyértelmű: az élet szép, és élni igenis érdemes!
A film megtekintésével tessenek vigyázni 😀 A Héber pöröly című klasszikus vígjáték óta tudjuk, hogy Az Élet szép megtekintését követően a gyanútlan páciens rögvest kereszténnyé válik 😀

http://youtu.be/KZ_OZpb0wIA

Természetesen mindenkinek megvannak a saját kedvenc karácsonyi filmjei, én itt és most azokat gyűjtöttem össze, melyek a karácsony valódi szellemét hívatnak tükrözni. (Az alternatív karácsonyi TOP 10 film listát keresd honlapunkon 😀 https://mizuborsod.hu/?p=4632 !!!)

Futottak még :

– Fegyverszünet karácsonyra (Joyeux Noel, 2005)

– Hull a pelyhes (Jingle All the Way, 1996)

– Kalandférgek karácsonya (A Very Harold & Kumar Christmas, 2011)

– Kelekótya Karácsony (Christmas with the Kranks, 2004)

– Kiskarácsony mindenáron (Deck the Halls, 2006)

– Négy karácsony (Four Christmases, 2008)

– Polár Expressz (The Polar Express, 2004)

– Segítség karácsony ! (Mixed Nuts, 1994)

– Télapu (The Santa Clause, 1994)

– Télbratyó (Fred Claus, 2007)

– Csoda a 34. utcában (1947)

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánok Minden Kedves Olvasónknak !

Lichtenstein Raymond

filmesztéta