A rochesteri tudósok egy jelenleg szülés kiváltására használt gyógyszerrel helyreállítják az agy szemételvezető rendszerét.
Az agyunk, mint más szervek is termelnek salakanyagot, ennek elvezetésére a nyaki nyirokerek hivatottak. Idővel, az öregedés által ezek erek hatékonysága csökken, így a méreganyagok lassabban ürülnek ki, ennek következményei lehetnek egyes neurológiai betegségek, az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór kialakulása.
Az egereken végzett új kutatások azonban azt mutatják, hogy lehetséges az életkorral összefüggő hatások visszafordítása és az agy méreganyag tisztítási folyamatok helyreállítása.
"Ez a kutatás azt mutatja, hogy a nyaki nyirokerek működésének helyreállítása jelentősen megmentheti az életkorral összefüggő salakanyagok lassabb eltávolítását az agyból" – mondja Douglas Kelley , a Rochesteri Egyetem gépészmérnök professzora. "Sőt, ez egy olyan gyógyszerrel valósult meg, amelyet már klinikailag használnak, és potenciális kezelési stratégiát kínálnak."
A tanulmány a Nature Aging folyóiratban jelent meg melynek társszerzője Maiken Nedergaard, az Egyetem Translációs Neuromedicina Központjának társigazgatója volt.
Nedergaard és munkatársai írták le először 2012-ben , a glimfarendszer az agy egyedülálló hulladék eltávolítási folyamatát, amely cerebrospinális folyadékot (CSF) használ az energiaéhes neuronok és más agysejtek által a normál tevékenység során termelt felesleges fehérjék lemosására. A felfedezés utat mutatott a lehetséges új megközelítések felé a betegségek kezelésében.
Egészséges és fiatal agyban a glimfarendszer jó munkát végez ezeknek a mérgező fehérjéknek a kimosásában; az életkor előrehaladtával azonban ez a rendszer lelassul, megalapozva ezeket a betegségeket.
Az új kutatás a fejlett képalkotó és részecskekövetési technikákat ötvözi annak érdekében, hogy először írja le részletesen azt az útvonalat, amelyen keresztül a méreganyagok távoznak az agyból. A CSF áramlásának mérése mellett a kutatócsoport – köztük a tanulmány első szerzői, Ting Du , Aditya Raghunandan és Humberto Mestre – képesek voltak megfigyelni és rögzíteni a nyaki nyirokerek pulzálását, ami segít kivonni a CSF-et az agyból.
Ezek a mikroszkopikus pumpák, amelyeket lymphangionoknak neveznek, szelepekkel rendelkeznek, amelyek megakadályozzák a visszaáramlást, és egymás után vannak összefűzve. A kutatók azt találták, hogy az egerek öregedésével a kontrakciók gyakorisága csökkent, és a billentyűk meghibásodtak. Ennek eredményeként az idősebb egerek agyából kiáramló piszkos CSF sebessége 63 százalékkal lassabb volt, mint a fiatalabb állatoké.
A rendszer működik fiatal és idős egerekkel egyaránt, a gyógyszerrel és anélkül.
A kutatócsoport megállapította, hogy a prosztaglandin F2α (PGF), egy hormonszerű vegyület, amelyet orvosilag gyakran használnak a szülés előidézésére, és amelyről ismert, hogy elősegíti a simaizom-összehúzódást, képes újraéleszteni a nyaki nyirokereket, amelyek elősegítik a cerebrospinális folyadék kivonását az agyból.
Az idősebb egereknél alkalmazták a gyógyszert a nyaki nyirokerekre, az összehúzódások gyakorisága és a piszkos cerebrospinalis folyadék kiáramlása az agyból egyaránt megnőtt, és visszatért a fiatalabb egereknél tapasztalt hatékonysági szintre.
„Ezek az erek kényelmesen a bőr felszínének közelében helyezkednek el. Tudjuk, hogy fontosak, és most már tudjuk, hogyan lehet felgyorsítani a működést” – mondja Kelley. "Látható, hogy ez a megközelítés, esetleg más beavatkozásokkal kombinálva, lehet az alapja e betegségek jövőbeni terápiájának."
Borítókép: Pixabay
Forrás: University of Rochester