Először vizsgálta nemzetközi kutatás a Magyarországról Ausztriába irányuló migráció és a szubjektív jóllét kapcsolatát.
A MIGWELL projektben – az Osztrák Tudományos Akadémia, a Corvinus Egyetem és a Bécsi Egyetem együttműködésében – több mint százezer ausztriai magyar életét térképezték fel. Az eredményeket júniusban mutatták be Bécsben.
A kutatás szerint az ausztriai magyarok általában elégedettebbek az életükkel, mint korábban Magyarországon. Átlagosan 7,4 pontra értékelték szubjektív jóllétüket egy 0–10 skálán, míg a magyar országos átlag 6,9, az osztrák pedig 7,9 pont. Kiemelten pozitívan nyilatkoztak jövedelmükről és a közszolgáltatások minőségéről, de kevésbé voltak elégedettek a szabadidő mennyiségével és társas kapcsolataikkal.
A kivándorlás legfőbb mozgatórugója a pénzügyi motiváció, ezt a kiköltözni vágyók 85%-a említette. Ugyanakkor nem a legszegényebbek vándorolnak el, hanem a közepes jövedelműek – jellemzően 300–500 ezer Ft nettó keresettel.
A migráció erőteljesen javította az optimizmust, csökkentette a stresszt és növelte a boldogságérzetet – főként a férfiak és az alacsonyabb végzettségűek körében. A megkérdezettek 72 százaléka elégedettebb mostani életével, mint a kivándorlás előtt.
A pozitívumok mellett jelentős kihívások is akadnak: sokan érzik magukat túlképzettnek jelenlegi munkakörükben, főként a nők. A nyelvtudás hiánya társadalmi elszigetelődéshez, kisebb szociális hálóhoz és fokozott magányhoz vezet. A magány különösen azoknál jelentkezik, akik hátrahagyták partnerüket vagy gyermekeiket – ők 13 százalékponttal boldogtalanabbak a Magyarországon maradtaknál.
A kutatás szerint a kivándorlás valóban növelheti az elégedettséget, de komoly alkalmazkodási nehézségeket is hozhat magával. A boldogság nem garantált, de elérhető – sokszor nem a gazdasági helyzet, hanem az emberi kapcsolatok döntik el.
Forrás: Budapesti Corvinus Egyetem
Illusztráció: Pixabay