Ózd 75 éves évfordulóját egy rendkívüli eseménnyel ünnepelték meg, amikor felavatták Európa első világűrbe irányuló lézerkéményét.
Ózdon, a Kohász téren gyűltek össze az érdeklődők a lézershow-val, időkapszulával és emléktábla-avatással egybekötött gálaeseményre, amelyen a városvezetés és helyi művészek is szerepet vállaltak.
Az ünnepség az ÓMI Zenés Színház produkciójával indult, majd Bukovinszky Zsolt, az ÓMÉK ügyvezető-főszerkesztője emelte ki az új attrakció szimbolikus jelentőségét: „Ózd várossá nyilvánításának 75. évében indul útjára a világűr végtelenségébe az a speciális lézerfény, mely a volt Ózdi Kohászati Üzemek lerobbantott kéménysorának a helyére telepítettek.”
Az eseményen Janiczak Dávid polgármester is kiemelte, hogy a lézerkémény az új városi identitás egyik különleges eleme lesz.
„Tudjuk, hogy nem válunk turisztikai központtá egy év alatt, de ez egy olyan látványosság, amit máshol Európában nem láthatnak. Ezzel egy olyan jelkép születik, amiért érdemes Ózdra látogatni” – fogalmazott a polgármester.
Az ünnepi pillanatok között emléktáblát is avattak, amelyen a „A végtelenbe és tovább” felirat olvasható. Ezután időkapszulát helyeztek a földbe, benne a város történetére és jövőjére vonatkozó dokumentumokkal: a polgármester beszédével, kiadványokkal, valamint a helyi iskolások rajzaival és üzeneteivel, amelyek szintén az űrbe sugárzott jelként „továbbítják” a város szavait.
Az est fénypontja egy közös visszaszámlálás után érkezett el, amikor a polgármester egy nagy piros gombot megnyomva indította el a lézert.
A kiskőrösi Lasershow Hungary International Kft. által fejlesztett technológia 144 lézernyalábot kombinál, amelyek egy fő sugarat alkotnak, és ezáltal egyedülálló módon jelöli meg a város határait az égbolton. Az emberi hangot fénybe átkódoló eszközzel Janiczak Dávid személyes üzenetét is a világűrbe közvetítették.
Az ÓMI Zenés Színház tagjaként Szaka Attila beszédében úgy fogalmazott, hogy Ózdot megjelöltük egy európai szinten is egyedülálló lézerkéménnyel, mely tisztelgés a múlt előtt és lehetőség a jövő generációja számára. Bár a világűrből Magyarország és Ózd egy porszem csupán, számunkra itt mindez értéket képvisel.
A lézer este nyolctól minden órában egy negyedórás fényjátékot kínál a város lakóinak és látogatóinak. Az attrakció része egy ipartörténeti sétaútvonalnak is, amely a város múltjára utaló monumentális gépszobrokkal és VR élményekkel egészül ki. A szervezők reményei szerint ezzel Ózd felkerül a turisztikai térképre, mint a „kis város, amely nagy titkokat rejt”.