Van aki kényszeresen rágja, a másikat felidegesíti. A körömrágás nem csak egy rossz szokás, hanem komoly lelki sérelmek húzódnak meg mögötte felnőttkorban. A körömrágás egy kényszeres cselekedet, aminek célja a szorongás csökkentése. Aki rágja, gyakran észre sem veszi. Maximum akkor, ha már nincs mit rágnia. Az sem tántorítja el ettől a cselekedettől, hogy beszakad a köröm melletti bőr, elfertőződik, gyulladt, nehezen gyógyuló sebek keletkezhetnek, ami bizony nagyon fájdalmas.
“A körömrágás oka a belső bizonytalanság, az idegesség, amiért nem tudjuk az adott helyzetet irányítani, kézben tartani. Nem tudjuk megvédeni magunkat.”
A szakemberek szerint, ilyenkor előtör gyermeki énünk. Visszavágyunk abba a korba, amikor mások döntöttek helyettünk, és most is másoktól várjuk a problémáink megoldását.
Nagy általánosságban, de persze nem mindenkire igaz:
- a körmét rágó ember nehezen hoz döntéseket
- a körömrágók elfojtott agresszióját rendszerint tekintélyelvű személy váltja ki, aki lehet szülő, főnök, házastárs
- bűntudatuk van, nem tartják magukat elég jónak, szerethetőnek, így önmaguk ellen fordulnak
Pár tipp a leszokáshoz, ami segíthet!
Fesd le őket körömrágás ellen kifejlesztett körömlakkal!
Vannak speciális körömlakkok, amiknek borzalmas íze van. Ez a legegyszerűbb, de nem a legolcsóbb. Egyszerűen csak ráfested a színes rétegre az átlátszó lakkot, és kész is vagy.
Találd meg az okot!
Na ez a legnehezebb, de ez lenne a cél. Mivel ez egy pótcselekvés, amit az emberek azért is csinálhatnak, hogy megnyugtassák magukat stresszes helyzetekben, meg kell találnod a kiváltó okot. Érdemes stresszkezelési technikákat alkalmaznod, amikkel kiváltod a körömrágás tevékenységét.
Foglald le magad!
Például rágózz vagy használj stresszlabdát. Ezek lefoglalják azt a két testrészedet, ami szükséges a körömrágáshoz.
Áldozz pénzt a körmeidre!
Felnőttként, ha valamire sok pénzt költünk, jobban is fogjuk becsülni. Járj rendszeresen körmöshöz, túl drágának fogod érezni a manikűröd, hogy kárt tegyél benne.