A Miskolci Egyetem főépületének üveg előcsarnoka ad otthont „A rend nyomában” címmel megrendezett tárlatnak.
A modern és őskori tárgypárokra épülő kiállítás a dél-borsodi régióban 4000 évvel ezelőtt élt közösségek életmódját és településeit kutató, 2012-ben indult BORBAS projekt (Borsod Region Bronze Age Settlemets) eredményein alapul.
A kamaratárlat a Miskolci Egyetem a Kölni Egyetemmel és a miskolci Herman Ottó Múzeummal tíz éve folytatott közös kutatásaiba ad betekintést egy „konyha-enteriőrbe” rendezve.
Az évek során összegyűlt kutatási anyagból az egyetemek több tucat hallgatójának szakdolgozata készült.
A projekt eredményeiről a kutatók 2022 tavaszán egy magyar nyelvű tudományos ismeretterjesztő kötetet is összeállítottak, amellyel a térségben élőkkel igyekeztek megismertetni az évezredekkel korábban élt emberek társadalmát.
A kiállítás megnyitóján P. Fischl Klára, a Miskolci Egyetem Őstörténeti és Régészeti Tanszékének docense felelevenítette, hogy a légi fotózással, felszíni és geofizikai felmérésekkel, illetve a Magyarországon különlegességnek számító úgynevezett roncsolásmentes kutatással összegyűjtött leletekkel a bronzkori emberek életmódjára, társadalomszerveződésére keresték a válaszokat.
Ezt illusztrálja az a látogatók számára kézbe vehető tárgyakat is tartalmazó kamaratárlat, amelyen azoknak a régészeti leletek másolatai láthatóak, amelyekből az egykori életmódra következtetni. A kiállítás címe pedig arra a különleges rendre utal, amellyel az évezredekkel korábban élt emberek a településeiket és a társadalmukat szervezték.
A vándorkiállítás április 1-jéig látható a Miskolci Egyetem főépületének üveg előcsarnokában.
/A nyitóképen: A kiállítást P. Fischl Klára, a Miskolci Egyetem Őstörténeti és Régészeti Tanszékének docense, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének tudományos főmunkatársa nyitotta meg/