Kezdőlap KÉK HÍREK

Javítóintézetbe küldik az iskolai tömegmészárlást tervező diákot

Ítéletet hozott a Miskolci Törvényszék annak a fiatalkorú vádlottnak az ügyében, aki Miskolcon iskolai tömegmészárlás elkövetését tervezte.

A bíróság által megállapított tényállás szerint a vádlott 2022 őszén az osztálytársainak arról számolt be, hogy iskolai támadásokról szóló videókat szokott nézni az interneten. Később már folyamatosan arról beszélt, hogy ő is lövöldözne egy iskolában. A gondolat azután hatalmasodott el benne, hogy magántanulóvá vált. Internetes beszélgetései alapján sejthető, hogy ezt volt általános iskolájában, illetőleg az aktuális középiskolájában tervezte végrehajtani.

A vádlott az említett oktatási intézményekben videófelvételeket készített, továbbá internetről igyekezett felderíteni, hogyan juthatna legálisan vagy illegálisan fegyverhez, illetve ennek sikertelensége esetén házilag hogyan tudna lőfegyvert vagy bombát előállítani. Beszélgetéseket folytatott arról, milyen ruházatot fog használni, miként hatol be az osztálytermekbe, ahol minimum húsz, akár ötven diákot megölne.

Ezután 2023 márciusában rendszeresen rákeresett olyan internetes platformokra, ahol iskolai lövöldözésekről olvasott, cselekménye befejeztével öngyilkos akart lenni, vagy a rendőrökkel lövette volna agyon magát.

A Miskolci Törvényszék a vádlottal szemben 2 rendbeli emberölés előkészületének bűntette miatt 3 év 4 hónap javítóintézeti nevelést rendelt el. A büntetés kiszabása során enyhítő körülményként vette figyelembe a vádlott tényfeltáró beismerő vallomását, őszinte megbánását, a cselekmény óta eltelt időmúlást és a javítóintézetben eddig eltöltött idő alatt tanúsított pozitív személyiségváltozását. Súlyosító körülmény a kitartó szándék, az, hogy a cselekmény a köznyugalom súlyos megzavarására alkalmas, országos közfelháborodást keltett, valamint az az erkölcsileg elítélendő indíték, melynél a potenciális sértetti kör 14 év alatti gyermekekből került ki.

A bíróság egyúttal fenntartotta a terhelt letartóztatását. Az ítélet nem jogerős, az ügyész, a vádlott és védője egyaránt fenntartottak három munkanapot jogorvoslati nyilatkozataik megtételére.