Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Gazdaság

Eláruljuk, milyen sonkát vegyél, hogy igazán jót egyél

Hamarosan itt a húsvét. A sonka az ünnep nélkülözhetetlen „kelléke”, nem árt azonban egy-két dologra odafigyelni, hogy jó szájízzel álljunk fel az asztaltól.  

A választékra nem lehet panasz. A szakember szerint a legnagyobb baj az, hogy nem „látunk bele”, mit veszünk, ezért ha nem figyelünk oda egy-két dologra, kellemetlen meglepetésben lehet részünk, amikor elkezdjük feldolgozni a frissen beszerzett zsákmányt.

Miről ismerhető fel a jó minőségű sonka?

A jó minőségű sonka metszéslapja egyöntetűen bordó színű és nem láthatóak rajta bevérzések. Érdemes a sonkát borító bőrt is megvizsgálni – tanácsolja a MATE Állatitermék és Élelmiszertartósítási Technológiai Tanszékének munkatársa. Dr. Jónás Gábor az Agrárszektornak elmondta, ha ujjunkkal megnyomjuk a sonkát, az nem lehet se túl puha, se túl kemény. A vákuumcsomagolt termékeknél pedig azt érdemes figyelni, hogy a csomagolóanyag és a sonka között kivált-e a páclé; ha igen, akkor vagy a páclé sok, vagy a hús gyenge minőségű.  

Hetekig érlelik a „valódi” sonkát

A boltok polcain vannak gyorspácolt sonkafélék is, amelyeknél a páclevet befecskendezik a húsalapanyagba, azzal rövidítve a gyártáshoz szükséges időt. Az „igazi” sonka hagyományosan nyers sertéscombból vagy lapockából készül sózással, több hétig tartó pácolással, füstöléssel, majd több hónapig tartó érleléssel. Ezeket általában egészben, általában csomagolás nélkül kínálják, míg gyorspácolt társaik kötözve vagy hálózva, egészben vagy darabolva, vákuumcsomagolásban kerülnek kereskedelmi forgalomba.

Olvassuk el, mi van a címkén

Minden esetben ellenőrizni kell a termék címkéjét, amelyen a nyers sonkák esetében a „nyers sonka”, a hőkezelt sonkák esetében „főtt sonka” vagy „sült sonka” alapmegnevezés olvasható. Érdemes azt is megnézni, hogy a „füstölt” vagy a „füstölt ízű” kifejezés szerepel-e. Előbbinél keményfa égetéséből származó füsttel közvetlenül füstölik a sonkát, míg utóbbinál füstaromát juttatnak bele.

Erre figyeljünk oda a főzésnél

Főzéskor általános szabálya, hogy a sonkát a főzést megelőző este tegyük hideg vízbe és áztassuk ki. Másnap friss vízben, kis lángon kell főzni, annyi órán keresztül, ahány kilogramm a sonka tömege. A megfőtt sonka hűtőben, 6°C-on tárolva, 4-5 napig fogyasztható. Ha nyálkás tapintású lesz a sonka felülete, azt már semmiképpen nem szabad elfogyasztani!  

Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: pexels.com