Tudjuk, hogy nem hangzik túl hívogatónak a földön ülés, főleg, ha összehasonlítjuk egy nagyon kényelmes kanapéval vagy fotellel, de kiderült, hogy a leghosszabb életű emberek egy része egész életében gyakorolja. Dan Buettner, a kék zónák kutatója megfigyelte, hogy Japánban és Okinawában még a nagyon idős embereknek is természetes, hogy a földön üljenek, pedig, ha belegondolunk, ahogy idősödik az ember, úgy egyre nehezebben végez el olyan gyakorlatokat, mint mondjuk a földről való felállás mindenféle segédeszköz nélkül.

Korábbi kutatások már bizonyították, hogy azok, akik idősebb korban képesek segédeszköz nélkül felállni a földön való ülő helyzetből, tovább élnek, mint azok, akik képtelenek erre. Köztudott, hogy az erőnlét összefügg a túléléssel, a rugalmasság, az izomerő, a testsúly megőrzése nemcsak a napi feladatok elvégzésében segít, hanem a várható élettartamot is befolyásolja, állítják a szakértők.

Számos jótékony hatása van

Ha a padlón ülő helyzetből naponta többször is felállsz, akkor erősíted a törzs izmait, az egyensúlyérzéked is javul, ráadásul mindez segít megelőzni azt is, hogy idős korodban eless, ami a 65 év felettiek halálozásának egyik gyakori oka. Ráadásul, ha a padlón ülsz, mondjuk törökülésben, akkor biztosan odafigyelsz a testtartásodra is, míg a széken vagy kanapén ülve képes vagy fura pózban görnyedni, ami növelheti a dekérfájás kialakulásának kockázatát is.

Tegyél valami puhát magad alá!

Szakértők szerint a földön érdemes egy párnán vagy egy összehajtott puha takarón ücsörögni, ami megemeli a csípőt, segítve ezzel az optimális testhelyzetet. Buettner szerint nem feltétlenül kell kidobálni a meglévő bútorokat, csak egy kicsit tudatosabban kell a dologhoz hozzáállni. Ha a földön nem is szeretsz ülni, a guggolás és a nyújtás mindenképpen jót fog tenni hosszútávon, ha napi szinten beiktatod az életedbe.